skip to Main Content
info@minoritykids.sk
Instagram – Segítsünk A Gyerekeknek!

Instagram – Segítsünk a gyerekeknek!

A szociális média erős társadalmi nyomást gyakorol arra, hogy az életünk legszebb vagy csak a szép pillanatait tegyük közzé, melyek minden szempotból tökéletesek, illetve annak kell, hogy tűnjenek. 

A Wall Street Journal feltáró cikke alapján, a Facebook (Meta) már régóta tisztában van azzal, hogy az egyik platformja: az Instagram – káros hátassal van a gyerekek, különösen a tinédzser korú lányok mentális egészségére, és ennek ellenére nem tesz semmit ez ellen. Az ilyen típusú gigantikus vállalatok ritkán vállalnak felelősséget és csak végső esetben, külső nyomások hatására vállalják fel – olyan intézkedéseket alkalmazva melyek szükségesek, de nem elegendőek. A helyreállítás vagy a megfelelő intézkedések bevezetése, szankciók behajtása azonban gyakran évekbe telik, mire kifejtik hatásukat. Eközben világszerte lányok és fiúk milliói aggódnak amiatt, hogy nem eléggé vonzóak, karcsúak, népszerűek vagy gazdagok mint azon influenszerek, akiket a népszerű szociális platformon követnek nap mint nap. És sajnos ezen ártatlannak tűnő összehasonlítgatásoknak tragikus következményei is lehetnek. Nem beszélve arról, hogy egy érett, kiegyensúlyozott fiatal önbizalmában is komoly károkat tud okozni a szociális háló nem megfelelő használata.

Semmi új a nap alatt

Az idősebb generáció, akik a szociális hálózatok nélkül nőttek fel, minden bizonnyal megerősítenék, hogy az összehasonlítás mindig is jelen volt a fiatalok körében. Régen is jelen volt az a nyomás, mely a fiatalokra gyakorolta hatását, miszerint nézzenek ki jól, legyenek karcsúak, kedvesek, mosolygósak. Ezen „támogatott” tulajdonságok, szépségideálok főleg a lányokra irányultak.

Manapság a társadalom is érzékenyebben kezeli az ilyen megnyilvánulásokat, többet beszélünk a témáról, habár még mindig nem megfelelő formában. Túl sok fiatal tizenéves (sőt már 10 év alattiakat is érint a jelenség) érzi úgy, hogy nem elég jók, szépek, nem felelnek meg az aktuális szépségideálnak. Emellett pedig az összehasonlítás lehetősége sose volt ilyen elérhető, állandó a gyerekek életében: elég pár „kattintás” az okostelefonunk képernyőjén és máris részesei vagyunk a soha nem múló összehasonlító versenynek.

Segítsünk nekik

A serdülő gyermekek szüleit nem hagyja hidegen, hogy utódaik a másokkal és önmagukkal kapcsolatos irreális elvárások, képek csapdájába eshetnek. A kamaszkor enélkül is nehéz időszak a gyerekeknek éppúgy, mint a szülőknek vagy a tanároknak. Ma már tudjuk, hogy a gyerekek sebezhetőbbek, mint gondolnánk, és nem szabad magukra hagynunk őket.

Nagyon fontos, hogy beszéljünk, felhívjuk a figyelmet az Instagram és más közösségi oldalak használatának veszélyeire, de tisztában kell lennünk azzal is, hogy ma már ezeket a platformokat nem lehet kikerülni és nehéz megvédeni a gyerekeket, sőt nem is lehet, mert ez tiltást feltételez, ami a lázadó kamaszok számára még inkább csábítóva teszi az adott platformokat.

Erősítsük gyermekeink önbizalmát, önértékelését, fogadjuk el őket olyannak, amilyenek, és mutassunk nekik példát abban, hogyan ne értékeljük és kritizáljuk valakinek a megjelenését, ne beszéljünk becsmérlően magunkról vagy másokról. Nagyon fontos, hogy tanítsuk meg gyermekeinket gondolkodni a közösségi médiában és más médiumokban megjelenő hírekről, tartalmakról – nem automatikusan elfogadni a hírt amit olvasunk, hanem elgondolkodni annak tartalmán. És ami a legfontosabb, ne ítélkezzünk, próbáljunk beszélgetést kezdeményezni, de elsősorban hallgatói legyünk a gyermekeinknek, mert csak akkor érthessük meg igazán, hogyan éreznek és hogyan gondolkodnak a világ dolgairól.

A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 22-245-00715 projekt keretében.

 

 

 

 A kép forrása: Image by Freepik

Back To Top