Mediátorok az iskolában és az online kommunikáció
A tavalyi év során 2 iskolába látogattunk el, melyben iskolai azaz évfolyamtársi problémamegoldókat képeztünk,ez a mediátor szakmát erősitette. Ez a projekt ideje alatt a pandémia hatásával a személyes találozások után online is folyt.
Lóg a gyerek az iskolából? Folyamatosan romlanak az eredményei? Nincs egyetértés, hogy mikor mehet el otthonról (és meddig?) Gondok vannak az iskolai osztályban? Elbeszél egymás mellett a szülő és a pedagógus? Nem jön ki a tanár a gyerekkel? (vagy fordítva)
A mediáció során a felek egyenrangúak, ez már segítség lehet a konfliktus megoldásában, kiderül a konfliktus valódi oka. Az eredmény egy nyugodtabb, békésebb kapcsolat. (akár diák-diák, tanár-szülő, szülő-gyerek vagy tanár-gyerek kapcsolatban)
Az iskolai mediáció célja a tanár-diák, tanár-szülő, szülő-gyerek, diák-diák között felmerülő konfliktusok hatékony kezelése és feloldása.
Az egyik leggyakoribb probléma, melyet észrevettünk munkánk során, hogy sok gyermek küzd beilleszkedési nehézségekkel, ha például társai kiközösítik az osztályban, nem fogadják el. A még fejlődésben lévő gyermek számára maradandó lelki sérülést okozhat, ha egy feloldatlan konfliktus hónapokig, évekig elhúzódik.
Az iskolai mediáció kérdése felmerülhet tanár-diák egymás közötti viszonyában is, amikor a pedagógus pikkel a diákra, de éppúgy a szülő és gyermeke, vagy a tanár és a szülő között is adódhat olyan ellentét, amikor már közvetítő igénybevétele indokolt.
A nevelési-oktatási intézmények működéséről szóló rendelet tartalmazza az úgynevezett oktatásügyi közvetítői eljárás jogintézményét, amelynél fontos kiemelni, hogy nem kell konkrét normasértés hozzá, elég a veszélyeztetettség is.
A jogszabály értelmében, ha a nevelési-oktatási intézmény a gyermeket, tanulót veszélyeztető okokat pedagógiai eszközökkel nem tudja megszüntetni, vagy a gyermekközösség, a tanulóközösség védelme érdekében indokolt, segítséget kérhet konfliktuskezelési szaktanácsadótól, valamint az ifjúságvédelmi, családjogi területen működő szolgálattól.
Az oktatásügyi közvetítő a közvetítői eljárás során pártatlanul, lelkiismeretesen, a szakmai követelmények szerint közreműködik a megállapodás létrehozásában. A közvetítőnek tiszteletben kell tartania az eljárásban résztvevők emberi méltóságát, és biztosítania kell, hogy a résztvevők egymással szemben is tisztelettel járjanak el.
A közvetítő nem járhat el, ha valamelyik felet képviseli, a felek bármelyikének a hozzátartozója, a felek bármelyikével vagy az érintett intézménnyel munkaviszonyban, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban áll, vagy az ügyben egyébként érdekelt, elfogult. eseteink többségében már konkrét diákok is megkeresnek bizonytalanságukban.
A tavalyi év során két iskola vett részt programunkban a Kultminornak köszönhetően, ahol 4 iskola mediátor műdödik együtt.
A projektet a Kisebbségi Kulturális Alap támogatta.