skip to Main Content
info@minoritykids.sk
11 Tipp A Tervezéshez Gyerekekkel Koronavírus Idején

11 tipp a tervezéshez gyerekekkel koronavírus idején

Tervezés, szervezés, feladatok. Ki gondolná, hogy ilyen egyszerű lenne a recept arra, hogy egy kisgyerekes családban ne vesszük el a türelmet és a hidegvérünket. Nagyon sok félelem és bizonytalanság terjed a gyorsan fejlődő COVID-19 helyzet körül, erre próbál a 11 tipp reagálni.

Az emberek a világ minden tájáról különféle módon küzdenek vele. A szlovén barátnőm a férjével naponta iszogat és táncolnak, miután elalszanak a gyerekek a francia barátnőm elkezdett végre angolul tanulni, úgy érzi most lesz rá ideje, és az olasz barátok meg a korlátozások miatt megtanultak kenyeret sütni. Tehát van egy kérdés, amelyben mindannyian szembesülünk a napokban: Hogyan lehetünk nyugodtak és boldogok, ilyen körülmények között?

Néha azt gondoljuk, hogy egy projektszerű tervezés azt jelenti, hogy 100% -ban boldognak kell lenni, az idő 100% -ban, pedig nem. Csak tervezni kell, hogy ne legyen idő sokat és felesleges dolgokon gondolkodni!

Akkor is megtehetünk lépéseket, hogy olyan szervezettnek és nyugodtnak érezzük magunkat, amilyenek a jelen helyzetben lehetünk. Ezzel hatékonyabban segítjük magunkat a krízis elhárításában, megerősítjük magunkat, hogy mások számára fontosak vagyunk. A feladatok, a ház, a családunk, a közösség. Van miért és kiért tenni és van erőnk átvészelni.

Tehát azoknak az embereknek, akiknek elég szerencséje van egészséges állapotukra nézve, rengeteg izgalmas dologban lehet része. Olyan egészségügyi intézkedések mellett, mint például a kézmosás és a társadalmi távolságtartás gyakorlása, mit tehetünk ilyen kihívásokkal teli időben? Ezek a gondolatok a helyzet változásával mindenkinél alakulnak. Mivel sokkal több időt töltünk most otthon, ezt kell kihasználni, a gyerekek javára is.

1.Vigyázzunk a testi- lelki egészségükre.

Ez az egészség és a hangulat szempontjából is fontos. Hagyjunk elég időt alvásra, ébredjen egy normális reggeli órában, egészségesen táplálkozzunk, ne igyunk sokat, tartsa be a személyes higiénia és a ruhák rendszeres szokását, különös tekintettel. A napirend ilyen: Reggeli, Manótorna, Angol, ovis feladatok, kert, homokozó, bicikli, ebéd, alvás, rajzolás pihenés és egy nagyon jó online gyakorlattár előkészítő kisgyerekeseknek is alkalmas, amit egy tanár ismerős ajánlott.

2. Mozogjunk velük.

Ez nehéz lehet, ha a normál testmozgási rutin megszakad és nincs kertes ház. Megtalálhatjuk annak módját, hogyan lehet aktívnak maradni otthon. Még egy kis helyiségben, ahol jógázhatunk, megnézhetjük a YouTube-videókat edzés céljából, használhatunk testmozgás-appokat vagy sok más forrás egyikét otthon edzéshez. Kisgyerekesek tuti tippek 4-8 éves korig a Balett és a fiamnak pl. a GyerekJóga. Ne felejtsük el tradicionális játékokat, vagyis kergetőzni, bújócskázni. Aztán este egy kis énidő gyanánt, jöhet a mi jóga adagunk online.

3.Óvakodjunk az információ túltengéstől.

Mindannyian szeretnénk naprakészek lenni és tudni a legfrissebb híreket, de könnyű elveszni a hírfolyamban. Blokkoljuk a telefont, hogy a három órás hírfolyam olvasást abbahagyjuk, vannak már ilyen appok manapság. Figyelemmel kísérhetjük a képernyő idejét, hogy alaposan megértsük a szokásait. Tudatosan ütemezzük az időt az aktuális események ellenőrzésére – talán naponta legfeljebb kétszer, hogy a hírek ne kerekedjenek rajtunk felül.

4.Készüljünk fel a megfelelő információval a gyerekeknek is.

Amikor egy ilyen válság eljön, az emberek nem csupán felkészülni akarnak. Az emberek nem mindig készülnek a leghasznosabb és racionálisabb módon, de akarnak tenni valamit, és megtesznek valamit. Tehát tájékoztassuk magunkat hiteles forrásból – mint például az államilag jóváhagyott oldalak. A lényeg, hogy ne a dezinformáció weboldalakon töltsünk egész napunkat, hogy bölcs módon készüljön fel, majd csináljuk, amit éppen kell, mert mindig minden változik. A rákészülés a szorongás ellenszere lehet, a gyerekeknek ezt rajz formájában elmondani pedig megjegyezhető.

5.Takarítsunk.

Igen, tudom, hogy nevetségesnek hangzik – egy ilyen apró gesztus egy hatalmas kihívással szemben -, de újra és újra az emberek KonMarival az élen azt vallják, hogy a külső rend a belső nyugalom és a belső összpontosítás érzését nyújtja. Egy kisgyerekes házban akad megtisztításra alkalmas felület, segíthet a rend, nyugodtabbnak érezheti magát így bárki. A takarítás- lehet akár nagytakarítás is-, most vizuális élményt nyújt. Tehát, még ha nem is ésszerű, de hasznos az lehet. Tanítsuk meg takarítani a gyerekeket is. Mikor máskor, ha most nem?

6.Segítsünk másoknak.

Az egyik aforizmám a következő: Legjobb módja annak, hogy boldogabbá váljunk, ha más embereket boldogabbá teszünk –jelen esetben biztonságosabbá, vagy nyugodtabbá, vagy felkészültebbé. Keressünk módszereket mások segítésére, hogy megbizonyosodjon arról, hogy felkészültek-e és hogy tudják, hogy vigyáz rájuk valaki. Mi a bevásárlást a nagyszülőknek praktizáljuk, a gyerekek pedig megtanulhatnak segíteni nekünk pl. varrásban, sütésben, főzésben, ültetésben és barkácsolásban.

7. Lépjünk kapcsolatba a barátokkal és a családdal, és olyan emberekkel, akik elszigetelten érzik magukat.

Ez az idő, amikor a technológia valóban a segítségünkre lehet! Hívás, szöveges üzenetküldés, videóhívások kezdeményezése, vicces videók küldése… és folytathatnánk. Mindannyian szeretnénk érezni a közeli kapcsolatot és a gondoskodást. Az erős társadalmi kapcsolat pedig kulcsa a boldogságnak, ezért keressük meg a módját, hogy másoknak – és magunknak – segítsünk az időseknek is elkerülni magányosság érzését. A gyermekeink hangját hallva a nagyszülők is boldogabbak lesznek. tervezzük ezt is minden nap, ha együtt a család.

8.Használjuk ki ezt a lehetőséget, valami új tanulására.

Ráébredünk, hogyan lehet az időt felhasználni olyan dologra, amelyeket egyébként nem tudnánk megtenni. Tanuljunk zsonglőrködni – a lányom szerint. Gyakoroljuk a gitározást- a fiam szerint. Kereshetünk egy YouTube edzést vagy alakformálót a sok titok csoki után. Főzhetünk néhány új receptet, hozzáteszem abból, amit otthon találunk. Mindezt kis segítséggel, kisebb nagyobb ügyes és balkezes gyermekeinkkel…

9. Amire máskor nincs idő

Írjuk meg azt a regényt, amelyet már rég a fiók aljában tartunk és máskor nem volna rá idő befejezni. Frissítsük önéletrajzunkat, hátha az új körülmények új munkát is követelnek. Szervezzük át a családi fényképeinket, fúrjuk fel most fotókat a falra (mert otthon van apa), vagy rendszerezzünk a gyerekekkel (de jó, ha nem tépik szét). Sok régi jó élmény fog majd így a felszínre kerülni.

10.Vezessünk naplót.

Különösen akkor lehet naplót vezetni erről az időről, ha már a kezdeti sokkos fázis átment rajtunk. Ez a történés most mérföldkő az emberiség történetében, a Föld életében. Amikor ennek vége, hisz egy bizonyos ponton biztos vége lesz- nagyon örülhetünk, hogy valami kis nyilvántartást vezettünk. Én magam is naplót vezetek, konkrétan a gyerekek gyerekszáj mondataiból is. Meg a napi világ eseményeiről is feljegyzek néha, de akár hazai családoktól és nőktől is insprálódhattok.

11.Olvassunk, olvassunk és olvassunk mesét.

Vegyünk le a polcról egy könyvet, nézzünk jó olvasnivaló után, hallgassunk podcastokat, nézzünk rég elfelejtett filmeket vagy akár rég nem olvasott könyveket és meséket. Van pár nagyon jó mesetipp az oldalunkon is. Hamaosan pedig indul a podcast rovatunk szlovákia magyar írók meséivel. ITT hallgathatjátok együtt gyerkőceitekkel. Több könyv letölthető most magyarul és sok film most ingyen nézhető a neten. A kultúra MOST mindenki számára hozzáférhető és nyitott.

Minden valami miatt történik.Semmi sem tart örökké. Két berögzött klisé ez ugyan, de örök igazság. Mégis minden időben univerzális tanács.

Bott Lívia

Bott Lívia

A Minority Kids projekt menedzsere és megálmodója. Közgazdász, régiófejlesztést és európai tanulmányokat tanult a pozsonyi Comenius Egyetem Management Karán. A Gyermekek órájában (Hodina deťom) és a Gyermekekért koalíció szervezetekben került közel a gyermekeket érintő össztársadalmi kérdésekhez, mint project manager. Két gyermek boldog édesanyja, mindemellett a FutuReg Polgári Társulás elnöke és európai projekt tanácsadó. Hobbija az olvasás és szervezés. Ha tud, segít a jó ügy érdekében, mert szereti, ha a fejlődés irányába változnak körülötte a dolgok.

Back To Top