skip to Main Content
A Közösségi Média Hatásai

A közösségi média hatásai

Az utóbbi időben sokat foglalkoztat a közösségi média és annak hatása: számos írás (tudományos és kevésbé tudományos) született az adott témáról. Mi magunk is gyakran elemezzük és elmélkedünk a témával kapcsolatban. Gyakran halljuk azt is, hogy ezek a mai fiatalok már csak a közösségi médiának élnek. De tényleg így lenne? Csak a fiatalok váltak függővé? Milyen hatással van ránk felnőttekre a közösségi médiában való jelenlét?

Nemrég egy új dokumentumfilm jelent meg a témával kapcsolatban. A címe Társadalmi dilemma (The Social dilemma) és a Netflixen érhető el. Főszereplői különböző tech cégek volt magas beosztású emberei, mint a Pinterest, Google, Facebook, Twitter, stb.

Nem szeretnék részletesen írni a filmről, és recenziót se várjanak tőlem, de egy részletet azért kiemelnék a filmből, ami felkeltette az érdeklődésemet. A film szereplői mind az eredeti motivációjukról beszélnek, a technológia terén elért számtalan figyelemre méltó fejlesztésről, arról, hogy a közösségi média jelentős mértékben megkönnyíti a kommunikációt, ill. képes pozitív értelemben ráirányítani a figyelmet a világ eseményeire, a nemes célok támogatására és így tovább. És hogy ez valahol útközben elromlott…

Vitathatatlan a közösségi média befolyása a társadalomra és benne az egyénre. Megjelenése alapjaiban változtatta meg nemcsak a körülöttünk lévő világgal való kapcsolattartás módját, hanem azt is, ahogyan magunkat ill. másokat látjuk.

A közösségi platformokon való túlzott jelenlét az egyike az olyan kérdéseknek, ami sokakat érint és okoz fejfájást. Hiszen maguk a közösségi hálók is úgy vannak kialakítva, hogy rendszeres visszatérésre és minél több böngészésre késztessék a felhasználókat. Az ilyen függőséget nem szabad bagatelizálni, mivel jelei nagyban hasonlítanak más szenvedélybetegségekre, és kezelésükhöz szakember segítségére van szükség. Akár szorongási vagy depresszív tüneteket válthat ki a közösségi média nem megfelelő használata. Kihangsúlyoznám, hogy a nem megfelelő használatól van szó, mivel bele kell törődnünk, hogy a közösségi médiát nem lehet kikerülni, meg kell tanulnunk együtt élni vele.

FOMO

A FOMO (Fear Of Missing Out – félelem a kihagyástól) egy olyan jelenség, amely arról szól, hogy a felhasználók attól félnek, lemaradnak valamilyen fontos eseményről, ha nincsenek állandóan jelen az online világban. Ezt a félelmet a közösségi média folyamatosan táplálja: minél több időt tölt valaki a hálón, annál nagyobb az esélye, hogy talál valakit, aki megosztja az élményeit, hogy jól szórakozik, stb. ezzel erősítve a „követő” szorongását.

A kapcsolatteremtés és a meglévő kapcsolatok ápolása a közösségi média megjelenésével egyszerűbb lett, mindeközben azonban néhány negatív jelenség felerősödésének tanúi is lehetünk. Ezek egyike az online zaklatás (cyberbullying). A szociális hálók által biztosított anonimitás könnyű terepet kínál az elkövetőknek az áldozatok bizalmába való férkőzéshez.

Fake News – álhírek

A közösségi média szerepe az információk előállításával és terjedésével kapcsolatban is fontos. A világ s benne az egyén, amely egykor a médiából tájékozódott, mára maga is tartalomgyártóvá vált. Az egyén szerepe felértékelődik, megoszthatja a gondolatait, közzé teheti véleményét, sőt weboldalakat, cikkeket oszthat meg, melyeknek tartalmát azonban sokszor még el sem olvassa. Ezek lehetnek ártalmatlan, vicces történetek, gyakran azonban felháborító és sokkoló híreket is közölnek, melyek hitelességét senki nem ellenőrzi. Minél sokkolóbb egy hír, annál valószínűbb, hogy sokan meg fogják osztani. És habár a legtöbb ember el sem olvassa ezeket a cikkeket, a cím láttán véleményt formálnak. Hosszú távon pedig az ilyen álhírek komoly befolyással bírhatnak például a választások során, vagy más társadalmilag polarizált kérdésekkel kapcsolatban.

Annak ellenére, hogy a közösségi média használata sok veszéllyel is fenyeget, és nem tudunk előle teljesen elzárkózni, próbáljunk a pozitív oldalaira összpontosítani. Ha megtanuljuk megfelelő módon használni, kikerülni a lehetséges veszélyforrásokat,  és kritikus szemmel fogadni be az információkat, a közösségi média hasznunkra válhat és megkönnyítheti az életünket.

Szabó Tímea

Szociológus és piackutató. Jelenleg Csehországban él. Két kislány boldog anyukája.

Back To Top