Fejlesztő táborok Kocsis Dominikával
Kocsis Dominika (28) jelenleg a dunaszerdahelyi Kodály Zoltán Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola csapatát erősíti, mint iskolapszichológus, immár harmadik éve. Tanulmányait Budapesten a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen végezte. “Mindig is arra vágytam, hogy gyerekeknek segíthessek, ehhez ez a terep ideális. Rengeteg esettel találkoztam, ezért még inkább azt érzem, hogy itt a helyem és a munkám hasznosnak bizonyul.” – vallja Dominika.
– Milyen iskolaévet zártál? Mik a tapasztalataid a gyerekeket illetően, milyen típusú problémákkal küzdenek?
– Őszintén szólva elég nehéz iskolaév mögött állunk. Nagyon sok programot szerveztünk a gyerekeknek, többek között a Cifra palota fejlesztő tanoda második alkalommal került megrendezésre, amely az iskola előtt álló óvodásokat célozta meg. Ezek a foglalkozások nagy sikert arattak, köszönhetően a pedagógusok kitartó munkájának. Végeztem egyéni és csoportfoglalkozásokat egyaránt.
Az alsó tagozatos gyermekek inkább tanulási problémákkal jellemezhetők, míg a felső tagozatos diákok sokszor személyes problémákkal keresnek fel. Nehéz családi háttér, elvált szülők, magaviseleti problémák, személyiségbeli krízisek, pubertáskori érés, csapatban való együttműködés, ezek mind megjelennek a beszélgetések során.
Rengeteg pozitív változást értünk el, sokszor a szülők együttműködésének köszönhetően, de ha őszinte szeretnék lenni, rengetek munka áll még előttem. Sok diák szorul segítségre, van, hogy több hónapos munka eredménye a fejlődés.
– Hogy engedted el a gyerekek kezét tanév végén, mit tanácsoltál nekik a nyári szünidőre?
– A nyári szünet előtt a gyerekeket pihenésre buzdítottam, ez a két hónap a feltöltődésről, élményszerzésről, ismerkedésről és nem a tanulásról szól. Amit az év végén abbahagytunk, azt szeptemberben újult erővel folytathatjuk. Természetesen, ha bármelyik gyerek vagy szülő a nyári szünet alatt megkeres, nagyon szívesen segítek nekik bármiben.
– Kétféle fejlesztő tábort szervezel a közeljövőben. Mesélj róluk, milyen programokkal várod a gyerekeket?
– Az első, a 7-9 éves korosztályt célozza meg. Ebben az időszakban a gyermekek gyengébb képességei még fejleszthetők. A második tábor iskola előtt álló gyermekekre összpontosít, tehát azokat a gyerekeket várom, akik szeptemberben kezdik a sulit. Az ő esetükben az iskolakezdéshez szükséges készségeket és képességeket fejlesztem, értem ezalatt a mozgáskoordináció, emlékezet, beszéd és finommotorika fejlesztését. Pontosan emiatt lett két tábor meghirdetve, hogy minden gyermek a korosztályának megfelelő fejlesztésben részesüljön. Fontos kiemelnem, hogy ezek a foglalkozások nem a frontális oktatás szabályai szerint zajlanak, a gyerekek játszani és nem tanulni jönnek, a foglalkozások során nem is sejtik, hogy igazából ők egy fejlesztő táborban vesznek részt. Mindkét tábor esetében a programokban szerepelnek versenyek, játékok, kézműves foglalkozások, meseterápia jellegű foglalkozások. Nagyom remélem, hogy az idén első alkalommal meghirdetett táborok jövőre még több emberhez eljutnak és segíteni tudok azoknak a gyerekeknek, akiknek igazán szükségük lenne rá.
– A táboroztatás és a szervezés mellett mivel töltöd a nyári szünidőt?
– Szabadidőmben gyerekekre vigyázok, immár ötödik éve. A nyári szünetet, de igazából az egész évemet ezzel töltöm. A nyári szünet maradék felében új módszerekkel, foglalkozásokkal ismerkedek, továbbá, az időm nagy részét a családdal és pihenéssel töltöm, mivel év közben erre nincs sok lehetőségem.
A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 23-244-00170 projekt keretében.
A kiemelt kép forrása: Freepik