skip to Main Content
info@minoritykids.sk
A Szlovákiai Magyar Gyermekek Jogairól Gyermekszemmel 2019-ben

A szlovákiai magyar gyermekek jogairól gyermekszemmel 2019-ben

A gyermekek társadalmunk tükörképei, és társadalmunk problémáit is tükrözik. A gyermeknek joga van a legjobbhoz. A jó rendszer az, mely a gyermek számára is működőképes. Szlovákia 1989. november 20-án fogadta el az ENSZ Gyermekjogi Egyezményét. A deklaráció a gyermekek számára jogot biztosít saját kultúrájuk gyakorlására, és arra, hogy az anyanyelvükön beszéljenek és tanuljanak.

Vajon 30 év távlatából ez a dokumentum mit jelent a szlovákiai magyar
gyermekeknek? Egyáltalán mit jelent szlovákiai magyar gyermeknek lenni? 2019-ben jó szlovákiai magyar gyermeknek lenni, amikor az online jogvédelem kerül előtérbe? Hol kezdődik a gyermekek útja a jogérvényesítés felé? A társadalomban, az iskolában vagy a családban? A gyermekeknél, akik a jog élvezői, vagy a szüleiknél, akik a jog kivitelezői?
Melyek azok a legégetőbb gyermekjogi kérdések, amelyek jelenleg egy szlovákiai magyar gyermeket érintenek? A társadalom absztrakt, a család konkrét, a gyermek gyenge ahhoz, hogy érvényesítseeni a jogait, a felnőtt viszont elég erős hozzá, hogy érvényesítse jogait. Hogy kerüljünk ki ebből az ördögi körből? El kell kezdeni meghallgatni és megérteni egymást
a családban, az iskolában, a közösségben. A gyermekek ezeket a kérdéseket mindig spontánul teszik fel.

„A jog nem éttermi menü, amiből a gyerekeknek kis adag is elég.” – Herczegh Anita


A Minority Kids az első olyan szlovákiai magyar projekt, mely a kisebbségi
gyermekjogvédelmet és a gyermekek esélyegyenlőségét helyezi előtérbe. Ez az a blog, amelynek online tanácsadói és szakemberek gárdája immár öt éve figyeli és követi a szlovákiai magyar gyermekeket érintő kérdéseket. Felvállalja így azt az témakört, mely az érdekvédelem és érdekérvényesítés határán áll. A projekt kialakított egy platformot, mely a szlovákiai magyar gyermek legjobb érdekét hivatott védeni az információátadás, segítségnyújtás és közösségépítés által, a „A GYERMEKÉRT A GYERMEKÉRTÉK” szlogennel. Ez a felmérés az egyik útja lehet annak, hogy közelebb kerüljünk a gyermekek világához.

Ahhoz, hogy a gyermekjogokat érvényesíteni tudjuk, fontos tudnunk elsősorban azt, mit tudnak róla maguk a gyermekek. A felméréssel azt a célt tűztük ki, hogy reprezentatív adatokat és a lehető legtöbb információt szerezzünk meg arról, hogyan vélekednek a gyermekek a jogaikról. Jelen felmérés nem tűzi ki céljául komplex módoón leírni a Szlovákiában érvényes gyermekjogokat, fókuszál viszont az emberjogok, gyermekjogok és kisebbségi gyermekjogok ismeretére – a gyermekek tudását az online világban méri fel. Bízunk benne, hogy a gyermekek nézetei, hozzáállása és véleménye olyan kihívásokat elé állítjafogalmaz meg társadalmunkat számára, melyekre szükséges odafigyelni.

Bott Lívia

Bott Lívia

A Minority Kids projekt menedzsere és megálmodója. Közgazdász, régiófejlesztést és európai tanulmányokat tanult a pozsonyi Comenius Egyetem Management Karán. A Gyermekek órájában (Hodina deťom) és a Gyermekekért koalíció szervezetekben került közel a gyermekeket érintő össztársadalmi kérdésekhez, mint project manager. Két gyermek boldog édesanyja, mindemellett a FutuReg Polgári Társulás elnöke és európai projekt tanácsadó. Hobbija az olvasás és szervezés. Ha tud, segít a jó ügy érdekében, mert szereti, ha a fejlődés irányába változnak körülötte a dolgok.

Back To Top