skip to Main Content
info@minoritykids.sk
Bántalmazás A Családban- A Karantén Idején (is)

Bántalmazás a családban- a karantén idején (is)

„Nagyon sokan rosszul éljük meg a karantént, de egyre inkább gondolok azokra, akik kénytelenek agresszorral egy házban élni, mint az egyik ismerősöm. Egy lakásban tölteni velük napi 24 órát nem könnyű. Kérek mindenkit, ne hagyjuk figyelmen kívül a házi erőszakot sem máskor, de most pláne ne, amikor „menekülési” lehetőség sincs…. nincs
munkaidő és iskolába menekvés. Akik ilyen helyzetben vannak, ne féljenek segítséget kérni rokonoktól, szomszédoktól, rendőröktől, vagy akár infovonalakról (linka dôvery). Egyáltalán lehet? Ha igen, pontosan hogyan?”


Válasz:

Valóban, a mostani bezártság nagyon nehéz helyzetbe hozhatja azokat, akik bántalmazó kapcsolatban élnek, akik egy háztartásban élnek a bántalmazóval. Tudjuk, hogy a bántalmazó kapcsolat egyik alapvető jellemzője, hogy a bántalmazó állandó ellenőrzése alatt akarja tartani a bántalmazottat, legyen az a partnere vagy a gyerekei. A bántalmazó agressziója nőhet a bezártság miatt, és a nő és a gyerek még inkább kiszolgáltatott helyzetbe kerül, hiszen nincs semmilyen menekülési lehetőségük.
A bántalmazás mechanizmusáról tudni kell, hogy spirálisan fokozódik és három szakaszból áll. Az első, amikor az agresszió növekszik a bántalmazóban: bármit is tesz vagy mond az áldozat, ő mindenbe beleköt, megalázó, becsmérlő szavakkal bántja az áldozatát, aki pedig teljes erejéből igyekszik mindenben megfelelni az elvárásainak, de ez lehetetlen, ugyanis a bántalmazó célja a bántalmazás és a manipulatív uralkodás. Az agresszió a kitörésben csúcsosodik ki, ami (ha eddig nem történt meg) már fizikai bántalmazás, verés, ütés, lökdösés, rugdosás, fojtogatás és mindenféle más formája a fizikai erőszaknak. Amint kiadta a dühét, a bántalmazó megnyugszik, és következik a harmadik szakasz, a „mézeshetek”, amikor mintha magába szállna, bocsánatot kér, virágot hoz, ajándékot vesz, és fogadkozik, hogy soha többé nem fordul elő semmi hasonló, de az érveléséből tudni lehet, hogy nem gondolja komolyan, hiszen az olyan mondatok, hogy: „csak azért tettem, mert szeretlek”, „nem tehetek róla, te hoztad ki belőlem”, „bocsáss meg, nem tehetek róla, hogy féltelek”.
Ezután nemsokára kezdődik az egész elölről, és egyre fokozódik az ereje, végül gyilkossággal is végződhet.
Nagyon fontos odafigyelni ezért az agresszió, a bántalmazás, a manipuláció első jeleire. Ha a társunk ellenőrizni akarja, hogy mikor kivel találkozunk, kivel telefonálunk, chatelünk, minden percünkről tudni akar, kritizálja a barátainkat, és azt akarja, hogy minden percünket inkább vele töltsük, és közben szépen lassan kritizál mindent, amit csinálunk, mert valahogy ő mindig jobban tudja, mi jó nekünk, hisz a szavai szerint annyira szeret – akkor kell felismernünk, hogy ez nem szerelem, hanem manipulatív bántalmazás.

A jelenlegi helyzetben még nehezebb a dolga annak, aki segítséget szeretne nyújtani vagy ő maga szeretne segítséget kérni. A legfontosabb, hogy ha segíteni akarunk, óvatosan tegyük ezt, felmérve a bántalmazottra háruló következményeket. A legfontosabb szempont mindig az legyen, hogy a bántalmazott biztonságban legyen, és ha ő elutasítja a segítséget, ne forduljunk el tőle, mert csupán félelemből, az élete vagy a gyerekei életének a féltése miatt teszi ezt. Éreztessük vele, hogy számíthat a segítségünkre, beszélgessünk vele, biztosítsuk arról, hogy nem élünk vissza a bizalmával. A bántalmazó kapcsolatban élő nő vagy gyermek nem beszél a problémájáról, mivel szégyelli, önmagát hibáztatja, vegyük ezt a szempontot is figyelembe.

Kérdezzük meg, próbáljunk meg valahogy kapcsolatba kerülni vele, felhívni a figyelmét a segítségkérés lehetőségeire (amit alább felsorolunk), biztosítsuk őt arról, hogy számíthat ránk, ha bármikor segítségre van szüksége, és hogy nem ő a felelős, nem ő tehet arról, hogy az erőszak áldozata lett, van lehetősége lépni, ismertessük meg őt a krízistervvel, hogy milyen lépéseket tehet házon belül a saját védelmére, és hogy ha elmenekül otthonról, hová mehet, tudunk-e neki ebben segíteni, tudjuk-e támogatni abban, hogy elkísérjük a rendőrségre vagy orvoshoz. Mindez rövid összefoglalása helyzetnek.

Az interneten sok további információt találunk a bántalmazó kapcsolat és a bántalmazó szülő működéséről. Érdemes ezeket elolvasni és ezek szellemében cselekedni. Alább felsorolunk néhány telefonszámot és internetes elérhetőséget, ahol további információkhoz juthatnak.

0800 212 212

Az országos ingyenes segélyvonal, amelyet a Nemi Alapú Erőszak Elleni Koordinációs Módszertani Központ üzemeltet, most állandóan hívható, szünet nélkül üzemel, de sajnos magyar nyelvű munkatársai nincsenek.

A krízis idejére egy e-mailcímet is létrehoztak, hiszen most a telefonálás nehezebb: linkaprezeny@ivpr.gov.sk
itt található:
https://www.zastavmenasilie.gov.sk/news/narodna-linka-pre-zeny zazivajuce-nasilie-zriadila- emailovu-schranku/

A Nemi Alapú Erőszak Elleni Koordinációs Módszertani Központ weboldalán sok hasznos információt találunk. A bántalmazott nők számára egy olyan krízistervet dolgoztak ki, amelynek segítségével veszély esetén lépni tudnak.

https://www.zastavmenasilie.gov.sk/krizovy-plan#entry:897

A segíteni kívánó személyek számára is javaslatok találhatók a weboldalon.
https://www.zastavmenasilie.gov.sk/ako-pomoct/

A hazai koorodinációs központ elérhetőségei:

Szlovákiában ingyenesen hívható segélyvonal:

088 212 212

  • e-mailcím a bántalmazottaknak: linkaprezeny@ivpr.gov.sk
  • a segítő weboldal címe: https://www.zastavmenasilie.gov.sk/kmc/
  • A magyarországi Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen szervezet elérhetőségei: http://nane.hu/
  • Magyarországon ingyenesen hívható segélyvonal: 06-80-505-101
    Hívható: az ügyeleti idők alatt: hétfő, kedd, csütörtök és péntek 18-22 óra, szerdán 12-14 óra között Külföldről egy helyi vonalas számon keresztül hívható: +3612674900 (ezt a hívó fizeti, nem
    ingyenes)
  • Lehet a NANE-nek levelet is írni a segelylevel@nane.hu címre is.
    A NANE társszervezete, a Patent Egyesület jogsegélyvonala:+36702202505, szerda 16-18, csütörtök 10-12 és péntek 12-14 óra között,
  • A Patent Facebook oldalán keresztül üzenetben: hétfőnként 10-12 és szombatonként 16-18 óra között. https://www.facebook.com/patent.egyesulet.ngo/
  • Ajánljuk még a www.nane.huwww.nokjoga.hu, és a www.aldozatokjogai.hu oldalakon elérhető szóróanyagokat, kiadványokat is.

Back To Top