Dacszelídítés 1
- 1.Dacszelídítés 1
- 2.Dacszelídítés 2
- 3.Dacszelídítés 3
- 4.Dacszelídítés 4
- 5.Dacszelídítés 5
5 tipp az akaratosság megelőzésére
Akaratosság, dac, vagy ismertebb nevén hiszti. Azt hiszem akinek van gyermeke, annak nem kell különösebben bemutatni ezt a jelenséget. Úgy vélem kijelenthetem, hogy a dackezelés a legtöbb családban fejtörést okoz a szülők számára, a gyermeknevelés egy nehéz kihívása ez.
Ezen cikk az akaratosság megelőzésére, míg cikksorozatunk további részei az akaratosság kezelésére adnak majd tanácsokat a szülők számára.
1. A megfelelő napirend létrehozása
A napirend egy fontos keretet és biztonságot nyújt a gyermekek számára. Ha gyermekünk tisztában van vele, hogy a vacsora után minden egyes nap a fürdés, fogmosás, esti mese majd pedig az alvás következik akkor ez a rendszer biztonságot nyújt majd számára, hiszen tudja hogy milyen tevékenység után mi fog következni.
2. Szabályok, határok létrehozása, reálissá tétele
Nehéz lehet megtalálni az egyensúlyt a szabályok kialakítása folyamán. A szabályok éppen úgy mint a fix napirend biztonságos korlátokat hivatottak nyújtani a gyermekek számára, az ő egészséges fejlődésüket tartják szem előtt. A túl kevés szabály bizonytalanságot, kaotikus légkört idézhet elő, míg a túl sok – esetenként szükségtelen – szabály ellenállást válthat ki a gyermekekből. A túlzott engedékenység – még ha ennek célja a gyermek szeretetének megnyerése is – nem szolgálja a gyermek legjobb érdekét, ugyanúgy ahogyan a túl sok szabály és irreális elvárás sem. Fontos megtalálni az ideális középutat, és a megfelelően kialakított szabályokat következetesen alkalmazni.
3. A kényes szituációk felismerése
Gondoljuk át, hogy mely szituációkban találkozunk a leggyakrabban az akaratos viselkedéssel. Ha megpróbáljuk ezeket a helyzeteket elkerülni, vagy másként alakítani, akkor gyermekünk is másképpen fog reagálni.
4. Dicséret, pozitív megerősítés alkalmazása
A következő tipp, hogy vegyük észre, ha a gyermekünk jól viselkedik, és ilyenkor dicsérjük meg! A gyermekünk is jobban fogja élvezni, ha a jó viselkedésével hívja fel magára a figyelmünket, és örömet vált ki belőlünk, mint ha az ellenkezője történik. A pozitív megerősítés miatt pedig törekedni fog az általunk jónak értékelt viselkedés tanúsítására.
Nagyon fontos, hogy sose büntessünk gyermekünket szélsőséges módon (testi fenyítéssel, hideg vízzel való lelocsolással), ne nevessük ki, ne szégyenítsük meg, és másoknak se engedjük hogy ezt tegyék!
5. Tanítsuk meg gyermekünknek, hogy hogyan nevezze meg érzelmeit
Mikor a gyermek kiabál, sír és rúgkapál mondjuk el neki, hogy dühe érthető, ezáltal próbáljuk arra tanítani, hogy érzelmeit hogyan tudja tettek helyett szavakkal kifejezni. Próbáljuk magunkat a gyermek helyzetébe képzelni, és tükrözzük számára érzelmeit. Például: “Látom szomorú vagy, amiért nem kaptad meg a nyalókát.” vagy “Megértem, hogy dühös vagy rám amiért nem engedtem meg neked hogy megnézz még egy mesét a tv-ben.”
Ezekkel a visszajelzésekkel elérhetjük, hogy gyermekünk szókincse fejlődjön, és hogy megtanulja tettek helyett szavakkal kifejezni frusztrációját.
Forrás:
Deliágia Éva – Lovász Hajnalka: Mit kezdjünk az akaratossággal?
Kulcslyuk Kiadó 2017
A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 22-245-00715 számú projekt keretében.