skip to Main Content
info@minoritykids.sk
Dacszelídítés 3

Dacszelídítés 3

Sorozat: Dacszelídítés

További 2 módszer az akaratosság kezelésére

Következzen cikksorozatunk 3. része, melyben további a dac kezelésére alkalmas módszereket fogunk bemutatni.

Az egyes módszereknél gyakorlati helyzetek, mondatok is le lesznek írva a könnyebb érthetőség érdekében, azonban fontos hogy mikor saját gyermekünkkel beszélünk megtartsuk a saját szóhasználatunkat, és figyelembe vegyük az esetleges előzményeket.

3. Felhívni a figyelmet arra, hogy mi fog következni

Nem várhatjuk hogy a gyermek azonnal az első szólásnál tevékenységet váltson a kedvünkért, hiszen sokszor ezzel válthatunk ki igazán nagy ellenállást. Érdemes tevékenységváltás előtt 10, 5 és 2 perccel figyelmeztetni a gyermeket arra, hogy mi fog következni így segítve a ráhangolódást. Mivel a kisgyermekek számára a 10 perc nem megfogható, így érdemes az időt tevékenységekre lebontani számukra.

Szituáció
Játszótéren van a család. A gyermek már sokat játszott, de még maradni szeretne.

Mondjuk el neki, hogy még 5 csúszásra van idő. Figyelmeztessük aztán 3 csúszásnál és 1 csúszásnál is, hogy segítsük a ráhangolódását. Azonban mikor véget ér az 5 csúszás ne hagyjuk, hogy tovább húzza az időt, hanem tényleg induljunk el, hogy ne veszítsük el a szavahihetőségünket.

4. Megőrizni a nyugalmat

Ha a szülő ideges és frusztrált, akkor az a helyzetet csak tovább ronthatja, ha azonban meg tudja őrizni a nyugalmát azzal segítheti gyermekét is abban, hogy visszanyerje nyugalmi helyzetét.

A nyugalom megőrzése sokszor nehéz feladatnak tűnhet a szülők számára, íme néhány tipp a nyugalom megőrzésére:

– Realizáljuk magunkban, hogy a gyermekünk számára ez egy nehéz, kellemetlen helyzet, és mi segíteni szeretnénk neki a megnyugvásban, amihez arra van szükség, hogy nyugodtak maradjunk. Egy kisgyermek még nem tudja úgy kontrollálni az érzelmeit mint egy felnőtt, ezért van szüksége arra, hogy ilyen formában adja ki magából a feszültségét.

– Ismételhetjük magunkban, hogy “elmúlik” ezzel erőt gyűjtve magunk számára a kitartáshoz. Gondoljunk arra, hogy gyermekünk nem azért csinálja éppen ezt a dacos indulatkitörést, hogy minket bosszantson, egyszerűen csak így tudja tudtunkra adni érzelmeit ebben az életkorban.

– Próbáljuk meg úgy szemlélni az eseményeket, mintha csak egy ablakon keresztül néznénk a vihart, és várnánk hogy elvonuljon. Ha nem vonódunk bele érzelmileg a konfliktusba könnyebb lesz nyugodtnak maradni.

– Gondoljunk arra, hogy jelenlétünkkel, kedvességünkkel, mosolyunkkal, laza testtartásunkkal, hangunkkal gyermekünk segítségére lehetünk a megnyugvásban.

– Mondjuk azt magunkban, hogy “Gyermekem a legtöbb akadályt átlépi, ügyesen alkalmazkodik a szituációkhoz. Most nem sikerült neki, de hamarosan helyre áll a rend és újra nyugodt lesz a légkör. Itt vagyok és kitartok mellette akkor is ha most ez egy nehéz időszak számára, hiszen szeretem őt.”

– Ha tudjuk mik a kritikus szituációk, amik általában problémát jelentenek próbáljuk magunkat előre felkészíteni az adott szituációra, és elhatározni, hogy nyugodtak fogunk maradni. Előre megpróbálhatunk egy módszert is kiötleni, hogy hogyan fogjuk segíteni a megnyugvásban.

Szituáció
Gyermekünknek váratlan módon nem tetszik valami, és sírni, kiabálni kezd.

Maradjunk nyugodtak. Reagáljunk megértően, próbáljunk meg rájönni, hogy pontosan mi a probléma, esetleg próbáljunk meg közösen megoldást találni, kompromisszumot kötni. Ha a gyermek nyitott a vigasztalásra vonjuk magunkhoz, öleljük meg.

Forrás:
Deliágia Éva – Lovász Hajnalka: Mit kezdjünk az akaratossággal?
Kulcslyuk Kiadó 2017

A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 22-245-00715 projekt keretében.

A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 22-245-00715 projekt keretében.

 

 

 

A kép forrása: rawpixel.com, Freepik

Back To Top