skip to Main Content
info@minoritykids.sk
Dacszelídítés 2

Dacszelídítés 2

Sorozat: Dacszelídítés

2 módszer az akaratosság kezelésére

Következzen cikksorozatunk második része, melyben a dac kezelésére alkalmas módszereket fogunk bemutatni.

Az egyes módszereknél gyakorlati helyzetek, mondatok is le lesznek írva a könnyebb érthetőség érdekében, azonban fontos hogy mikor saját gyermekünkkel beszélünk megtartsuk a saját szóhasználatunkat, és figyelembe vegyük az esetleges előzményeket.

1. Következetesen, az ígéreteket betartva cselekedni

Ne a szülő hangulatától függjön, hogy engedékeny-e egy adott kérdésben vagy éppen erősen korlátozó, fontos hogy a szülő mindig legyen következetes, ellenkező esetben a gyermek nem fogja tudni hol vannak a határok, ezért feszegetni fogja azokat. Fontos továbbá, hogy a szülő csak olyan következményt, jutalmat, büntetést ígérjen gyermekének, amit aztán be is tud tartani, különben saját szavahihetőségét ássa alá gyermekénél, a gyermek pedig azt tanulja meg, hogy tetteinek nincsenek következményei, így azt tehet amit szeretne.

Szituáció
A lefekvési idő közeledtével a gyermek még nem szeretne lefeküdni, szeretne még legózni.

Hívjuk fel a gyermek figyelmét a napirendre, mondjuk el neki, hogy a napirend szerint fürdés után a lefekvés következik. Ha a gyermek ezután sem szeretne lefeküdni mondjuk el neki, hogy ha játszik akkor nem fog idő maradni az esti mesére. Lefekvési időn túl semmiképpen ne hagyjuk játszani, és tartsuk be, hogy a szokásosnál rövidebb mesét meséljünk neki.
Próbáljunk végig nyugodtak maradni, és ne távoli következményt ígérni, hanem olyat, ami tényleg közvetlenül a gyermek viselkedéséből fakad.

2. Magyarázatot, okot, összefüggéseket mutatni

A gyermekek együttműködőbbek, ha értik a szabályok miértjét. Magyarázzuk hát el nekik, hogy mit miért engedünk vagy éppen miért nem, az életkoruknak megfelelő nyelvezettel, hogy az érthető lehessen számukra. Az indoklás ne tartalmazzon 3-4 indoknál többet, legyen érthető, és tárja fel az ok-okozati összefüggéseket. Vissza is kérdezhetünk a magyarázat közben, hogy a gyermek maga mondja ki az okokat, ezáltal még érthetőbb legyen a magyarázat. Alapozzunk arra, amit a gyermek már tud.

Szituáció
A gyermek télen szeretné felvenni az új szandálját kültéri használatra.

Mondjuk el neki, hogy megértjük, hogy izgatottan várja, hogy felvehesse az új szandált és biztathatjuk is, hogy ha szeretné otthon kipróbálhatja, és aztán amikor legközelebb óvodába megy majd felveheti a csoportban. A magyarázat során építsünk arra, amit már egy 3-4 éves gyermek is ért, hogy télen kint hideg van és havazik. Kérdezzük meg tőle ezeket, hogy ő maga jöhessen rá miért nem lehetséges az adott helyzetben az akarata.

Forrás:
Deliágia Éva – Lovász Hajnalka: Mit kezdjünk az akaratossággal?
Kulcslyuk Kiadó 2017

A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 22-245-00715 projekt keretében.

A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 22-245-00715 projekt keretében.

 

 

 

A kép forrása: rawpixel.com, Freepik

Back To Top