Éljenek a gyerekek!
Szlovákiában 1952 óta ünneplik június elsején a Nemzetközi Gyermeknapot, mely napnak az előzménye a 1925-ös genfi Gyermekjóléti Konferenciához köthető. A hivatalos gyermeknap célja, hogy világszerte ösztönözzék az együttműködést a gyermekek jogainak védelmében, hiszen életkortól függetlenül mindenkinek vannak emberi jogai, így a gyermekeket is megilletik az ún. gyermekjogok.
Történelmi előzmények:
- 1959-ben az ENSZ Közgyűlése elfogadta a gyerekek jogairól szóló nyilatkozatot, mely meghatározza a gyerekek oktatásához, védelméhez, megfelelő lakhatásához, egészségügyi ellátásához és a táplálkozásához való jogát.
- 1989-ben az ENSZ elfogadta a Gyermekjogi Egyezményt, mely nemzetközi megállapodás azzal a céllal jött létre, hogy a világ összes országában ugyanazokat a jogokat tartsák be a gyerekekre vonatkozóan. Szlovákiában 1990-ben, Magyarországon 1991-ben került aláírásra az egyezmény.
A gyermekjogok minden 18 év alatti gyereket érintenek, függetlenül nemtől, bőrszíntől, vallástól, vagy attól, hol született. Az UNICEF-nek (mely az ENSZ 1946-ban létrehozott segédszervezete) köszönhetően hatalmas előrelépések történtek az elmúlt harminc évben, de még így is rengeteg gyereknek nincs tető a feje fölött, nincs lehetősége tanulni, nem áll rendelkezésére elegendő étel és/vagy tiszta víz. Holott a társadalomnak kötelessége a gyerekekről való gondoskodás, a gyerek testi-lelki védelme, tanítása és ellátása. Minden gyereknek joga van ahhoz, hogy megfelelő erőforrásokhoz jusson, mely által a benne rejlő képességet ki tudja bontakoztatni.
Mit tehetünk gyermekeink védelméért és jólétéért? Elsősorban figyeljünk rájuk, legyünk türelmesek, védjük őket, gondoskodjunk róluk. Segítsük, fejlesszük, tanítsuk őket, és nem utolsó sorban, szeressük őket feltétel nélkül. Továbbá, a rászoruló gyerekeken szintén tudunk segíteni (az UNICEF honlapjára kattintva). A gyerekek a földgolyó legcsodálatosabb teremtményei. Vigyázzunk rájuk!
Isten éltessen minden gyereket a világon egészségben, szeretetben, boldogságban!
A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 23-244-00170 projekt keretében.
A kiemelt kip forrása: senivpetro, Freepik