skip to Main Content
info@minoritykids.sk
Túlsúlyos Gyerekek

Túlsúlyos gyerekek

A túlsúlyos gyerekek száma Szlovákiában évről évre nő. Melyek a fő okai ennek a civilizációs betegségnek? Az elhízás következményeként milyen egészségügyi problémákkal küzdenek a gyermekek? Milyen úton induljunk el egy túlsúly okozta, romlott egészségügyi állapot kezelésében, ha egy gyermekről van szó?

A fejlett országokban a gyerekek körében egyre elterjedtebb a túlsúlyosság. Ennek fő okairól már sok mindent megtudhatunk, ha tájékozódunk, de nem árt ezeket átismételni. Az első helyen áll a rossz étkezési szokások kialakulása, vagyis az egészségtelen étrend és a rendszertelen táplálkozás. Az elhízás másik oka a minimális mozgás, vagy éppen annak teljes hiánya, főként az iskolaköteles gyermekeknél. Az óvodás gyermekek lényegesen többet mozognak, mint az iskolások, akiknek az érdeklődésük a táblagép, a mobiltelefon, valamint a számítógépes játékok használatára korlátozódik, és a mozgásos tevékenységek így háttérbe szorulnak. A túlsúly okozói, nem utolsó sorban, a pajzsmirigy vagy más belső szerv működési zavarai. Következő ok lehet az öröklési hajlam, de ebben az esetben érvényes, hogy az a személy, aki nem eszik túl sokat, nem hízik el. Ebből kifolyólag, kedves szülők, gyermekeink túlsúlyáért nem okolhatjuk csak a genetikát.

   Ahogy a felnőttek esetében, úgy a gyermekek esetében is fontos tudni, hogy a túlsúlynak számos egészségügyi kockázata van. A gyermekeknél sem csak esztétikai problémáról van szó. A túlsúlyos gyermekek esetében nagyobb valószínűséggel alakul ki szív-érrendszeri megbetegedés, kettes típusú cukorbetegség, magas vérnyomás vagy alvás közbeni légzéskimaradás. Éppen ezért komolyan kell venni a gyermekorvos ajánlását, hogy ha a gyermeknek fogynia kell, tenni kell érte, és nem azt várni, hogy a pubertáskorban a gyermek megnyúlásával megszűnik a probléma. A tapasztalatok alapján tudjuk, hogy az esetek többségében a gyermekkori túlsúlyt visszük magunkkal a felnőttkorba. Fontos tudni, hogy egy gyermeknek nem szabad diétáznia. Nekik elsősorban egészséges, kiegyensúlyozott, változatos étrendre van szükségük. Rendszeresen kell étkezniük, ami napi öt alkalmat jelent.  A reggeli a legfontosabb étkezés. Ha az Ön gyermeke nem reggelizik, akkor tanítsa meg őt rá. A reggeli rohanásban is találjon legalább tíz percet, amikor körbeülik az asztalt, és nyugodtan megreggeliznek. Otthon készítse el a gyermeknek a tízórait és az innivalót, hogy ne az iskolai büfében vegyen magának ételt. Ha a gyermek az iskolában tölti az egész napját, vagy hosszan utazik onnan haza, akkor étkezzen az iskola konyháján, ami mindig jobb megoldás, minthogy a büfében vegyen csak úgy valami harapnivalót. Higgyék el, hogy az én gyerekeim is szívesebben ennének hot-dogot, hamburgert, jégkrémet, amit az iskolai büfében kapni lehet, mint az otthonról vitt tízórait. A gyermekek étrendjébe kerüljön friss gyümölcs és zöldség. A húshoz körétként a szülő tálaljon rizs helyett bulgurt, befőtt helyett friss salátát. Az étrendben csökkenjen a rántott és olajban sült ételek mennyisége, a fehér pékárut váltsa fel a teljes kiőrlésű, és a fehér cukor helyett használjon a család más édesítőt, például kókuszcukrot, mézet. Az édesanya a fűszerezéskor kezdjen el kísérletezni a gyógynövényekkel, például a kakukkfű nagyon ízletessé teszi az ételeket. A vegetát le kell cserélni lestyánra, az ételekhez hozzáadott só mennyiségét fokozatosan kell csökkenteni, és jobbára a főzés végén kell sózni. Jó, ha a szülő felhagy az édesített italok vásárlásával, és a gyermek napi folyadékbevitelét tiszta ivóvíz, házi limonádé fogyasztása biztosítja. Számos variációt próbálhatunk ki: citrom, méz, citromfű, menta, lime, eper, vagy más gyümölcsök hozzáadásával. A limonádék sokféleségének csak a fantáziánk szab határt, ami fontos, hogy az italok ne legyenek túlságosan édesítettek és ne tartalmazzanak színezék-adalékanyagokat.
Arra, hogy hogyan változtassuk meg az étkezési szokásainkat, számos lehetőség van. Fontos, hogy a szülő legyen kitartó, és ne tartsa vissza őt a gyermek kezdeti ellenkezése a változással szemben. A túlsúly leküzdésében segít, ha a mozgás a mindennapok szerves része, ami legalább egy órát jelent, és közös programként is megszervezhető. Ugyanis mi, szülők mutatunk példát gyermekeinknek. Javasolható, hogy a szülők és gyermekek járjanak együtt sétálni a parkba, váltogassák a tempó gyorsaságát lassúról gyorsabbra és fordítva. Én nagyon szeretek így közös időt eltölteni a lányaimmal, a séta közben sok mindent megtudok róluk, és képesek vagyunk órákon át beszélgetni.

Kedves szülők, ne feledkezzenek meg arról, hogy először Önöknek kell változniuk, és így a változás a gyermeknél is könnyebben zajlik le.

Az eredeti cikk Kováč Rozáliától, fordította Veress Anita.

Back To Top