skip to Main Content
Mennyi Az Annyi, Ha Iskolába Megy A Gyerek?

Mennyi az annyi, ha iskolába megy a gyerek?

Szeptember eleje nem csupán a nyári szünet végét jelenti, hanem a szülők nagy részének komoly anyagi terheket is.

Ha a nyár a lazulás, a pihenés, a közös idő és a szülők további időbeosztásának kritikus időszaka, akkor a tanévkezdés bizonyára ennek a szakasznak a lezárása.

A legtöbb szülő és gyermek hektikusan áll a tanévkezdéshez, hiszen azon túl, hogy az ébresztő hangjára kell ébredni, a napi rutint szigorítani, az iskolába szükséges tanszerek és eszközök vásárlása is komoly megterhelés jelenthet. Persze az olyan családoknak, ahol nincsenek anyagi korlátok, ez a kezdés kevésbé jelent anyagi kihívást. Ám többségben vannak azok a szülők, akiknek szigorúan be kell osztani az augusztusi bevételt ahhoz, hogy az első héten belépő diákok kötelező utalni valóját meg tudják oldani.

Még el sem kezdődött az iskolaév, de már az étkezés előlegét kérik. Nálunk ez gyerekenként negyven euró. A napközi díja ugyanennyi, az első héten szedik is a tanító nénik. Ezután a tanszer lista beszerzése következik, két diák esetében száz eurónyi füzet, toll, ragasztó és íróeszköz, rajzeszköz kerül a kosárba. A tornazsákba is be kell tenni a szigorúan fehér talpú új sportcipőt, mivel a gyerekek lába is megnőtt a nyáron, persze a pár hónapja még épp jó lábbeli, már kicsi.

Ha már tanévkezdés természetesen új, más munkafüzet is kell a tanszercsomag mellé, ami újabb kerek összeg, majd jön a szülői szövetség éves díja.

Fel kell tölteni az autóbusz kártyát is, kellene egy új kulacs is, és csak reménykedem, a múlt évben használt hátizsák még kihúzza ezt az évet is.

Kezdődik az iskola, a náthás, vírusos időszakkal együtt, tehát kellene az immunerősítés is. A gyógyszertárban újabb vagyont lehet elkölteni, a jobbnál jobb készítményekre mégis szükség van.

Ahogy a szülőknek legalább két munkahelyre, hogy bírják ezt a megterhelést, amibe viszont kevesen gondolnak bele, hogy ez ilyen időszakokat hogyan vészelheti át egy egyedülálló szülő?!

Néha azt gondolom, jobb, ha nem is számoljuk ki mennyit költünk tanévkezdéskor és mennyi a keresetünk, ezek aránya mennyire nincs rendben. Mert az világos, amire szükség van, azt ki kell fizetni, de az már nem okés, hogy a keresetünkhöz képest milyen összeget.

A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 24-244-00762 projekt keretében. ( kód: KULTMINOR 24-244-00762)

Nagy Mészáros Krisztina

Nagy Mészáros Krisztina

Mediátor, képzésben lévő családterapeuta, a Mert nőnek lenni jó PT alapító tagja. Az Új Szóban jelennek meg heti rendszerességgel írásai, a Szent Erzsébet főiskola óraadó tanára, aki Dunaszerdahelyen működő irodájában individuális, páros tanácsadóként dolgozik, és kommunikációs, konfliktusoldási technikákat tanít.

Back To Top