skip to Main Content
Nátha és Köhögés, Már Megint!

Nátha és köhögés, már megint!

Megkezdődött most már hivatalosan is a náthaszezon. Ez az az időszak, amikor sosem tudhatja a szülő, hogy az este lefektetett gyerek reggelre hogyan ébred: náthásan, vagy egészségesen.

Minden anyuka és apuka ismeri azt a kétségbeesést, amikor előre lefixált programok borulnak, pótolni kell leckét, elmaradnak az edzések, szakkörök, mert ugye a náthás gyerek nem való közösségbe. A szakorvosok szerint azonban, jó közérzettel járó, nem lázas, de náthás gyerek mehet gyerekek közé, sőt, azt is olvastam valahol, hogy azok az egy évnél fiatalabb gyerekek, akik többször kapták el a náthát, később kisebb eséllyel lesznek asztmásak. Valljuk be őszintén, a havi két náthás időszak azonban senkinek sem okoz örömöt, sőt, jobban leterheli a családot. Mégis, mit tehetünk? Elfogadjuk, hogy ez a kisgyerekes élet velejárója, hogy az orrszívó nélkülözhetetlen társ és hogy a gyógyszertári hűségkártya bónuszai jóbarátok.

Mire figyeljünk, hogy otthon ne dőljön ágynak az egész család?

Mivel a megfázást úgy a legegyszerűbb elkapni, ha a vírus a kezünkre kerül, majd ezzel megérintjük az orrunkat, szánkat, ezért az egyik leghatékonyabb védekezési mód, ha gyakran és alaposan – azaz szappannal, legalább 30 másodpercig – mosunk kezet. De az alkoholos kézfertőtlenítők is legalább ilyen hatékonyak.

A kézmosás mellett a gyakori orrfújás, a zsebkendő egyszeri használata és az is sokat segít a vírusok terjedésének megakadályozásában, ha tüsszentéskor a szánk elé tesszük a kezünket. 

S ha már a betegségeknél tartunk, íme néhány módja az immunerősítésnek: C-vitamin, D-vitamin és cink szedése, amennyiben szükséges, támogathatja az immunválaszt. Fontos még a zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonák, fehérjék és egészséges zsírok fogyasztása. A mozgás segíti az immunrendszer működését. Az elegendő és minőségi alvás elengedhetetlen az immunrendszer megfelelő működéséhez.

Mi felnpttek pedig figyeljünk magunkra, a saját mentális egészségünkre is, hiszen a stressz csökkentése pozitív hatással lehet az immunrendszerre.

A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a 24-244-00762 projekt keretében

Nagy Mészáros Krisztina

Nagy Mészáros Krisztina

Mediátor, képzésben lévő családterapeuta, a Mert nőnek lenni jó PT alapító tagja. Az Új Szóban jelennek meg heti rendszerességgel írásai, a Szent Erzsébet főiskola óraadó tanára, aki Dunaszerdahelyen működő irodájában individuális, páros tanácsadóként dolgozik, és kommunikációs, konfliktusoldási technikákat tanít.

Back To Top