Anita, projektünk motorja!
Anita a projekt lelke: elszánt és elhivatott tartalmi és adminisztratív motorja is. Anita két éve fontos eleme a Minority Kidsnek, immár szerves része. Nélküle nincs folyamatosság, nélküle nincs pontos és tematikus megjelenés. Hatalmas adag elszántság, motiváció és bátorság lakozik benne. Anita projektünk hivatalos védőnője, a projekt megszületése után gondozza azt, akár csak a saját gyermekét. Átvitt értelemben a projekt az ő gyermeke is volt egy ideig, akivel áldozatot nem sajnálva napi szinten törődött. Sokat segített virtuális gyermeke gondozásában, míg én tavaly a saját gyermekemmel tettem ugyanezt. Ezért hálás köszönettel tartozom neki én is és a csapat többi tagja is. A csapat szót gyors írás közepette családnak írtam le először, majd az átíráskor rájöttem, ez a tudatalatti műve. A Minority Kids egy család, mely összefogó együttműködést kovácsolt, s a kemény mag megmaradt. Anita igazán tapasztalt szülésznő, terhesfelkészítő tanácsadó, önzetlen barát, kedves munkatárs. Olvassátok Anita írásait, keressétek a Gravid Info-t, de előtte még egy kis bemutató róla, az ízelítő erejéig. Ki is ő?
Veress Anita két éve került a projektbe, mint önkéntes fordító és egy kedves alázatos lányt láttam benne, aki tudta mit akar, de nem biztos benne hogyan. Én tudtam hogyan, de nem volt mindig világos mit! Nagyon jól kiegészítjük egymást a mai napig. Anita egyetemi tanulmányait a pozsonyi Szlovák Egészségügyi Egyetem szülészeti és nőgyógyászati karán végezte, mint szülésznő, baccalaureatusi címet szerezve. Dolgozott a dunaszerdahelyi és galántai kórház szülészeti és nőgyógyászati osztályán szülésznőként. Dolgozott a pozsonyi ProCare rendelőintézet szülészeti és nőgyógyászati rendelőjében is. 2016 októberétől magánvállalkozóként vezeti a Gravid infó névre hallgató terhességi és szoptatási szaktanácsadást, mellette bedolgozik férje projektjeibe is. Hobbijai az olvasás, sütés, kreatívkodás, blogírás. A szorgalom és kitartás példája, egyben a Minority Kids projekt „motorja”, tavaly saját szakmai blogot is indított. Írásait a a Vasárnap MamaKlub rovatában is olvashatjátok.
1. Anitánk, gratulálunk a weboldaladhoz. A projekt új méreteket ölt. Milyen volt az elkészülési folyamat?
Köszönöm szépen. Hát sokat kellett várni, míg megszületett a Gravid Info szakmai weboldala. Az elején ózkodtam tőle, hiszen már annyi ilyen portál van, mi újat tudnék én még adni a kismamáknak. A végén férjem, aki mindenben nagy támaszom, győzőtt meg, hogy igenis kezdjek el szakmai blogot is a személyes blog mellett írni. Az előkészületekben ő is segített, időközben egyre jobban kezdtem magamra találni a szerkesztésében, majd később a szakmai jellegű cikkek megírásában. Így esett, hogy pár hétnyi szerkesztés után útjára engedtük a weboldalt.
2. Ugye a Minority még jóval a web előtt volt. Hogy választottad a mi projektünket? Mikor és hogy kerültél a Minority Kids webbel kapcsolatba?
Mivel a célcsoportunk leginkább a kisebbségi, magyar ajkú lakosság, közel két évvel ezelőtt jelentkeztem önkéntes fordítónak. Idővel teret kaptam a szakmai tanácsadásom bemutatására, szakmai cikkek írására, s később már mellékállássá fejlődte ki magát ez a tevékenység. Ahogy egyre jobban ismerkedtem meg a projekttel, s annak céljával, jöttem rám hogy szerencsésnek érezhetem magam, hogy ennek a tagja lehetek. Már csak azért is, mert hűnek maradva a projekthez, egészen a terhességtől, és a szüléstől képviselhetem a gyerekek legjobb érdekeit.
3. Mit érzel a három különböző szegmens (szülészet, tanácsadás, blogírás) közül mi áll legközelebb hozzád? Jól érzem, hogy az írás mostanában előtérbe kerül? Ha igen, miért pont a „Minoritys” blogfelületen?
Igen, jól érzed. Most egy olyan munka szakaszban vagyok, amikor is az aktiv szülőszoba helyett, ami máig nagyon hiányzik, az írás, és tanácsadás formájában készítem fel a kismamákat életük egyik legmeghatározóbb napjára. Hogy miért pont a Minority Kids? Hát a projekt adott teret nekem, amiért hálás vagyok. De hiszem azt , hogy nem véletlenül találtam rá a Minority Kidsre. Máskülönben nem találkoztam volna olyan hasonlóan gondolkodó szakemberekkel, akik szintén a gyerekek legjobb érdekére helyezik a hangsúlyt.
4. Milyennek látod az anyák és gyermekek helyzetét Szlovákiában, mint szülésznő?
Mint szülésznő látom, hogy sok a stresszben töltött terhesség, nehogy valami baj legyen. Ezt a sok feszültséget, negatív érzést, annak dacára, hogy ő még a világon sincs, a magzat igenis megérzi a pocakban. Nem éppen építő az a közeg, ahol a kismamát betegnek, és nem kismamának veszik elsősorban. Természetesen egy terhesség lefolyása sok mindentől függ. Már a terhesség előtti, és persze alatti életmód is rajta hagyja a nyomát, és ezáltal fenn áll a lehetőség olyan állapotokra is, melyek veszélyeztethetnek egy kilenc hónapot. A szoptatást illetően két tábor van. Vannak a szoptató anyukák, valamint azok, akik tápszerrel etetik babájukat. Egyik tábor tagja sem mutogathat ujjal a másik tábor tagjára, hiszen mindenkinek az egy döntés, választás volt. Minden anya ugyanúgy szereti a gyerekét, nem függ az a táplálás módjától. Mint a témában válaszolni kompetens természetesen örülök és támogatom, ha szoptatott babát látok, nyilvános helyen is.
5. Milyen tapasztalatod van magyar, vagy más kisebbségben élő anyukákkal? Hogy élnek, mi foglalkoztatja őket?
Sok helyen találkoztam már a problémával, miszerint magyar vagy szlovák oviba, esetleg suliba írassák-e a gyereket. Egyrészt szeretnék, ha az anyanyelve szépségét, és ezzel együtt a kultúráját is megismerné a gyerek, de talán saját tapasztalatukból adódóan szeretnék a gyerek esetében az állami nyelvvel kapcsolatos hiányosságokat elkerülni. Hogy jobban tudjon érvényesülni – halljuk sokszor. Véleményem szerint egy ovis, vagy iskolás korú gyerek elsősorban az anyanyelvén tud igazán kibontakozni, barátkozni, szárnyakat növeszteni. Igen, szükséges az állam hivatalos nyelvén is beszélni, de azt ne várjuk el rögtön egy három éves kisgyerektől, aki a szülők által kialakított biztonságos közeg elhagyásával, hogy egyidejűleg birkózzon meg az idegen nyelvű társakkal is. Bár nekem még gyerekem nincs, ha arra kerül majd a sor, szeretném, ha először anyanyelvét sajátítaná el a legjobban, annak történelmét, hagyományait, szokásait, hiszen ez adja a személyes identitás alapjait. Ezzel egyidejűleg, szépen fokozatosan építeném benne a tudatot, hogy kisebbség lévén megértse az állami nyelv elsajátításának fontosságát. A terhesgondozási tanácsadást is nagyon fontosnak tartom magyar nyelven.
6. Úgy gondolod, hogy a nők – az anyák képesek megváltoztatni a világot maguk körül ?
Kétség kívül. Egy anya bármire képes a gyerekéért, ez az ösztön kódolva van, szerintem. Elszántság, akarat, kitartás, hit, és nagy adag erő kell ehhez, hogy ne a könnyebb utat választják. Körülöttünk is több ilyen anya van, csak még nem tudják mire képesek. Kellő motiváció nélkül úgy érzik, nem sikerülhet nekik.
7. Mi motiválja a Gravid Infót? Mi hajt előre az írásnál? Mik az igazán szívmelengető témáid?
Szülés, szülés, és még egyszer szülés,:-) és addig a meghatározó napig, pillanatig tartó út, hogy az újszülött a lehető legjobban kezdje a méhenbelüli és kívüli életét.
8. Hogy néz ki egy átlagos napod, mint csodanő, Wowwomen a rovat címe ugye:)?
Oh, köszönöm a jelzőt, bár nem vagyok én csodanő:-) Napjaimat a tanácsadás mellett, a Minority Kids tölti ki, mint cikk szerkesztő. Minden tanácsadásra készülök, nemcsak beülök a kocsimba és megyek. Mivel egyéni formában zajlanak, nincs két egyforma tanácsadás. Valaki többet, valaki teljesen mást kérdez az adott témával kapcsolatban, mindenki más és más dolgot kíván megbeszélni a terhességével kapcsolatban. Legyen az étkezés, életmód, hol szüljön stb. Ezen kívül szakcikkeim is jelennek meg újságban, ami szintén először kutató munkát, utánajárást igényel, és csak azt követően adom ki a kezemből az adott cikket. Szakblogomon is gyarapodnak az írások a kismamák számára. Magánemberként ugyanazt teszem, mint minden háziasszony, emellett igyekszem a környezettudatos, hulladék csökkentett, és egészséges életvitelre.
9. Azok számára, akik olvasnak, de nem találkoztak még veled a tanácsadáson vagy a találkozóinkon, nem tudják, hogy a terhesgondozás, valamint a szülésfelkészítő kérdése is foglalkoztat? Van szlovákiai magyar terhesgondozás?
Szlovákiában külön kisebbségben magyar terhesgondozás nincs, ugyanazok a szolgáltatások vannak szlovák, vagy magyar kismamáknak. Esetenként, ha szeretnének, a kismamák Magyarországon is keresnek fel konzultációra orvosokat, természetesen azt már illeték formájában.
10. Mit szeretnél portálunk olvasóinak “nyújtani” írásaidon és gondolataidon keresztül? Mivel online tanácsadói oldal vagyunk, szívesen fogadunk tanácsot bármilyen témával kapcsolatban, amivel foglalkozol.
Eljuttatni azt az eszmét, hogy fontos tudatosan készülni már a szülésre, s a terhességre is, hogy ne adják fel szoptatási nehézségek mellett a szoptatást, hogy merjenek változtani, vagy javítani az életvitelen, hiszen az sok szempontból fontos. Mert nagyon nem mindegy, milyen is a legfontosabb kilenc hónap, azután maga a szülés. Valamint azt is hangsúlyoznám, hogy nem versengés, vagy összehasonlítás a lényeg akár terhesség, szoptatás, vagy nevelés szempontjából, hanem úgy és azt tenni, ami anyának és gyermekének a jó, és nem, ami a postás, vagy a bolti eladó néni szerint kellene!
11. WOWINFOK- egyszavasak
Jobb – vagy balkezes? Jobb.
Matematika, vagy nyelvek? Egyértelműen nyelvek.
Foci, vagy hoki? Egyik sem: inkább kosárlabda.
Kutya, vagy macska? Is-is.
Könyv, vagy tévé? Könyv.
Tervek, vagy véletlen? Nagyon tervezős vagyok, de igyekszem magam a véletlenre is bízni.
Férfiakkal, vagy nőkkel dolgozik együtt gyakrabban? Legtöbbször magammal:-), és ezen kívül nőkkel.
Sütés / főzés / más? Mindkettő!!!
Romantika, vagy kaland? Romantikus kaland:-)
Utazás, vagy passzív kikapcsolódás? Utazás, nem igazán tudok lustálkodni.