Csak tiniket érint?
Milyen is az online bántalmazás?
Egy tanár kért tanácsot azzal a helyzettel kapcsolatban, hogy mit tud tenni abban az esetben, ha gyermeke osztályában bántalmazási helyzetek fordulnak elő. Az osztály új diákját társai piszkálják kinézete miatt. A bántalmazás nem csak az osztályteremben, hanem a tanórák után, online is folytatódik. Az iskola szerint ez csak csipkelődés, és majd elmúlik – a tanárt azonban aggasztja a helyzet, mivel legutóbb már verekedésig fajult as gyerekek közötti feszültség.
A kutatások szerint az online bántalmazás egyre nagyobb problémát jelent a gyerekek számára, az áldozatok száma évről-évre nő. Ez szorosan összefügg a technikai eszközök elérhetőségével. Magyarországon valamint Szlovákiában a gyereket nevelő háztartások közel 100 százalékában van mobiltelefon, a 8-14 évesek körülbelül 70 százaléka használ saját készüléket.
Annak ellenére, hogy jelen esetben a online bántalmazás az iskola falain kívül történik, mégis elválaszthatatlan az offline világtól. Függetlenül attól, hogy a bántalmazás az iskola falai között történik, vagy kicsengetés után az online térben – az iskolának foglalkoznia kell a kialakult helyzettel.
Az erőszaktól való védelem pillérei:
(1) a gyerekek érzékenyítése, hogy tudják és értsék, mi számít bántalmazásnak, hogyan előzhetik meg, és mit tehetnek, ha bántalmazást tapasztalnak – prevenció;
(2) felnőtt figyelem és azonnali reakció bántalmazás esetén – leállítás;
(3) az esetek rendezése és konfliktusfeloldás erőszakmentes technikákkal, amiből az érintett gyerekek is mintát kapnak ahhoz, hogyan rendezhetik legközelebb maguk is így a konfliktusaikat – kezelés.
A gyerekek online erőszaktól és bántalmazásától való védelméért való felelősség megoszlik:n em kizárólagosan a pedagógust terheli, hanem a szülőknek is fontos szerepük van benne, és maguknak a gyerekeknek is.
A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg a
22-245-00715 projekt keretében.