skip to Main Content
Amit Eddig Nem Mondtunk…A Minority Kids Színfalai Mögött

Amit eddig nem mondtunk…A Minority Kids színfalai mögött

Amit eddig nem mondtunk, de szerettük volna, ha tudjátok, most karácsonyi ajándékkét megtudhatjátok.

Vitathatatlanul az év legfáradtabb és inaktívabb hónapjai a téli hónapok. Begubózós jelleggel, meleg zokniban és teával a kezünkben, akár lehangoló otthoni időszak is lehetne. Ugye ilyenkor hajlamos az ember gondolkodni és átértékelni, hogyan tovább. Hogyan tovább Gyermekek kisebbségben tanácsadó portál? Quo vadis?

Minority Kids. Minority Anyák  WOWMOM, azaz csodás anyák. Valamikor két éve ilyenkor egy aktív korszakért,s gyermekeink kisebbségi jogaiért adtunk be egy pályázatot. Aztán ezt a különleges korszakot összehozva több szempontból hoztuk létre a  tanácsadó és informatív web tartalmát immár egy éve az első közös talákozónkon összegezve hogyan tovább. A kisebbségben élő gyermek egészséges fejlődéséért és közös gondokról vagy gondolatokért érdemes. Na de vajon érdemes ilyen „platformot” és blogot működtetni? Hogy is indult, mi akart lenni és mi lett valójában?

Nos,ezek a weben található kérdések, gondolatok egészen addig nem aggasztottak nonprofit aktivista létemre, míg  meg nem született saját gyermekem, akiről már nemcsak tanulmányokat és elemzéseket írtam, de a valós életbe belecsöppenve éltem a való világban, s éltem nemcsak a saját, de gyermekem gyermekem életét is. Ugye amíg a gyermek kiskorú valahol ez így van, minden anya egy gyermek felnőtt változatban,s örül, hogy intézheti kicsinyke hasonmásának kisebb – nagyobb ügyeit, hol olyan környezetben ahol nem nehéz magyarul beszélő szakembert találni, hol pedig közvetlenül a fővárosban,ahol ez akár probléma is lehet. Míg nem beszél, nincs gond pedig nem is gondolnánk hogy a mozgásfejlődés is mennyi hasznos információval jár. A képességfejlesztés és mozgásfejlődés tanácsadói az Artis centrumból, Érsek Szilia gyermekpszichológus Pozsonyból játékterápiával, valamint Kantner Éva meseterapeuta a meseterápia módszerével fejleszti, velük is együttműködtünk 2017-ben.

Miért kell online magyar szakember Szlovákiában, ha minden „rajta van az interneten”?Igen, rajta.De nem rólunk szól.Viszont eljön egy korszak, egyszer csak elérkezik a határ, mikor rengeteg szolgáltatás kell hirtelen, mindez a gyerek köré csoportosul. Ugye nemcsak a babakelengye jöhet minden mennyiségben mérve, de a tömérdek információ, ami körülvesz minket a szülőszobától az óvodai beiratkozásig, s úgy, ahogy rengeteg minden akad egy padláson, ezt is, a tudást és információt, a cikkeket és szakembereket, mint mindent, rendszerezni kell. A Gravid Info Veress Anitával a szülőszobától kezdi a gyermek legjobb érdekét elemezni,majd Gálffy Hodosy Marianna pedig az alternatív iskolákig vezet Montessori nevelés tudatos kihasználásával és modern szellemű cikkeivel betekintést ad egy más világba. A rendszerezést így kellene csinálni a közhasznú projektekkel is ,valamint gyerek-fejlesztéssel is Logopédus, pszichológus, rehabilitációs szakember, jobb esetben gyerekorvos. Minden kell.Ha nem is vagyunk a szolgáltatás kihasználói,na de mindenről érdemes legalább tudni a környéken. Anyanyelven. Ezt mértük fel az idei Gyermekek kisebbségen konferencián. Háttérmunkánkat a Mert nőnek lenni polgári társulás is segítette, ahogy mi is az övékét.

Egy online kávézó, bababarát virtuális hely, egy közösség. Végülis ezeket a dolgokat életterünkhöz és lokális körülményeinkhez mérten mindig kialakítjuk valahogy, vagy csak éppen belecsöppenünk. A gond az, hogy amikor „lejár az időnk” (értsd a 3 év anyaszabadságot) ez a tudás szétfoszlik és elvész. Nos, egy ilyen platformot próbáltunk és terveztünk nektek ez alatt a két év alatt összehozni.A Minority Kids két éves, a FutuReg PT pedig egy volt idén decemberben. Egy szakmai portált írunk, nem a kék lovacskásat, de nem is a FB csoportosat, hanem elhoztunk Nektek az anyanyelveteken a lakóhelyhez közeli, itteni szakembereinket. Reméljük sikerült ez idő alatt idevarázsolni a dél-szlovákiai gyerekek világát és anyák valóságát, a magyat nyelven történő nevelést és lehetőségeket multikulturális közegben, a család fontosságát és nem utolsó sorban a kultúrprogramok szeretetét régiónkban,melyek fejlesztik gyermekeinkent. Mieink közül valóak. Szakemberek. Szakanyák (is).

Jogi cikkekkel kezdtük, online tanácsadó portálként, majd a terhesség témáján keresztül (szoptatási tanácsadás, Gravid Info) egészen a gyermek lelkén és egészséges nevelésén keresztül nem feledkeztünk el az anyai lélekről sem a coaching, pszichológia és egyéb onilne tanácsadási módszerekkel. S hogy ezekkel az információtömegekkel megbirkózhassatok és a kapcsoaltokkal,  új kontaktusokkal és témákkal mit kezdetek kedves olvasók csak Rajtatok áll.

Bekapcsolódhattok, olvashattok, de akár más ötletekkel is jöhettek. Nyitottak vagyunk és toleránsak, mind mások és mégis

Ezekkel a sorokkal kívánok kellemes olvasást és boldog karácsonyi ünnepeket, valamint sikeres új évet.boldogat phoenix

Bott Lívia

Bott Lívia

A Minority Kids projekt menedzsere és megálmodója. Közgazdász, régiófejlesztést és európai tanulmányokat tanult a pozsonyi Comenius Egyetem Management Karán. A Gyermekek órájában (Hodina deťom) és a Gyermekekért koalíció szervezetekben került közel a gyermekeket érintő össztársadalmi kérdésekhez, mint project manager. Két gyermek boldog édesanyja, mindemellett a FutuReg Polgári Társulás elnöke és európai projekt tanácsadó. Hobbija az olvasás és szervezés. Ha tud, segít a jó ügy érdekében, mert szereti, ha a fejlődés irányába változnak körülötte a dolgok.

Back To Top