skip to Main Content
Anyasági 2018

Anyasági 2018

Ha egy anyától megkérdezik második gyermekével töltött anyasági szabadsága alatt, hogy ha most MEGINT gyermeke született, akkor MEGINT OTTHON lesz és nem „fog keresni”,elég pipa lesz, nem?

Anyasági irodalom

A filozófia és közgazdaságtan határait súrolja a bejegyzés. Amit most leírok, biztos a sok mese, vagy még annál is több anyairodalom végeredménye. Utánanéztem, mennyire haladt előre gazdaságunk, társadalmunk, a modellek, maga a gondolkodás. Jó hír az, hogy ami 2017-ben még csak 65 százalék volt, most a napi fizetés kimérési alap (denný vymeriavaci základ) emelkedett, így az már most 2018-ban már 70 százalék. Gondolom lassan, ismétlem lassan bevezetik ránk, anyasági szabadságon levő anyákra is a milliomos adót. Olvasgattam. Számolgattam, hisz bármilyen furcsa, szeretem az olyan könyveket, ahol számok vannak képek helyett. A Best of a nyár pöttyös könyve. És nem az, amire gondoltok tini korunkból, hanem Materská címen Mihál írásait. Az egykori szociális és munkaügyi miniszter, Jozef Mihál Materská könyvét is alaposan átböngésztem a nyáron, egyfajta útmutató, hogy lehet „profitálni” az anyaságiból, vagy ha azt nem is, a maximumot kihozni belőle. Meg nemcsak divatot, de egy rendes bevett szokást csinálni az apaságiból, s kihasználni az állam adta lehetséges szociális támogtásokat.

Mennyit  is érnek az anyák?

Fontos ez egy otthon levő anyának, anyasági szabadság alatt? Nem biztos, sőt egész biztosan elenyésző azok száma, akik ezt ez alatt a 3 év alatt nem vették volna észre. Ha letelnek a „szabadságaink“, aztán viszont annál inkább aktuálisabbá válhat a kérdés mennyit ér egy anya? Mivel rosszabb startlappal indul egy még mindig kisgyerekes anyuka, mint egy régen kiesett munkapiaci játékos. Mindenre rá lehet persze fogni, a gyerek köhögésétől kezdve a forgalmi dugókig, az óvodai nyitvatartásig, de a legracionálisabb érvek közt „papíron” mindig jól mutat, hogy ez valami HR (emberi erőforrás) konkrétan szofisztikált oka miatt van, miszerint a 3 év alatt kiesett az anyuka a megszokott munkából s nem tud annyit teljesíteni, mint régen. Saját tapasztalatból mondhatom, hogy bár  ha egy anya régen „dolgozott”,  gyerekek mellett megtanulja a villám gyorsaságot, s a multitasking legfelsőbb szintjeit műveli, s adjunk igazat az HR- osoknak, igazán nem képes annyira mint rég, inkább csak többre … Miért is? Mert nem volt az életében 3 év, mialatt csemetéket nevelt, esetleg több? Máshogy kapcsolják be azóta a számítógépeket, vagy más tengely körül forog a világ? Valószínűleg nem történt semmi érdemleges. Ez alatt az idő alatt egyik cég sem vállalta az etikai kódexében, hogy hordozókendőben járjunk munkába, s különösebben jól csengő felfokozásunk sem lehetett (az anyaaaa, te vagy a legjobb otthoni idézésen kívüll), életrajzban jól mutató munkánk pang, s a gyermeknevelés, életszervezés, többfunkciós mindentudó, mint munkabeosztás nem listázható a munkahelyi tapasztalatok pont alatt. Minden humort félretéve, elemezzük, akkor végülis mi számít munkának és munkáért kapott értéknek?

Mi a munka? Mekkora a gazdasági értéke egy anyának?

Munkaleírásunk a napi 24 órás gyereknevelés. Az anyasági után a szülői szabadság néven folytatódik és értéke a minimálbér fele alatt pang jócskán. Mivel a minimálbér 480 euróra lett meghatározva 2018-ban, a szülői szabadság 213 euró, azaz kevesebb mint a fele, százalékban kifejezve 44,3. Manapság már jóformán minden otthonról végezhető aktivitás, ami gazdaságilag számlázhatóvá, megfizethetővé tehető. Magyarán mondva, dolgozunk és keresünk. A gazdaságban sajnos csak ez kimutatható. Amit a számlán kapunk, nem amit puszi, ölelés, elismerés, egy kitalált mese, vagy akár egy gyermekrajz formájában kapunk.

Gazdasági „értékünk“ számokban nehezen kifejezhető, ha mégis, akkor ez valahol a 203 és 213 euró közé tehető havonta, 2018-ban. Bár a mai modern otthon végezhető munkák sok modellje azt reklámozza, van megoldás, méghozzá passzív jövedelemként, áruljunk, ügynökösködjünk, mert hogy, ha nem dolgozunk, akkor is kereshetünk, de ez egy más eszmefuttatás lenne. Maradjunk annyiban, hogy aktívnak lenni bármit jelenthet, nemcsak munkaviszonyt. S ez az, amit sok anya nem fog fel, a kreativitást, a feladatot, amit a gyermek mellett megcsinálhat. A másik véglet, amit a számok mögött látnunk kell, az anyasági hossza, nem mindegy igyanis hogy 2 vagy 3 évet tölthetünk otthon csemeténkkel, ilyenkot azt kell mondani, hogy inkább szociálisan gondoskodó államban élünk USA-hoz vagy Nyugat – Európához képest, ahol bevett szokás egy éven belül visszamenni egy munkahelyre és a bölcsődék rendszere is erre van kiépítve.

Hogy is van ez más országokban?

Ausztria, 16 hét anyasági, 100 százalék anyasági az individuális országok szociális modelljei szerint számolt bevételből. Csehország 28 hónap, 69 százalék, Észtország 140 nap, anyasági 100%, formája flexibilis anyasági. Csehországban például az évek hosszát eldöntheti az anya, lehet 2 év magasabb összeggel, de akár 3 alacsonyabbal, egy célösszeget oszt szét. Finnországban 105 napig tart, 70 % anyasági, variálható, Franciaországban, 16 hét, 100 %, flexibilis, Magyarországon pedig 24 hét a GYES, ami a bevétel 70 %- a. A horvát anyukák 1 évet tartózkodnak anyaságin,100 % az első 6 hónapban, a többi 6 hónapban pedig változó.Lengyelország 15 hétig kecsegteti az anyukákat az anyaságival a bevétel teljes összegével. Szociális ország Norvégia, ahol 46-52 hét az anyasági hossza, 100 % anyasági a  46. hétig, 80 % az 52. hétig, még mindig szerencsések vagyunk, hogy itt nálunk majd 7 hónap és a fenti 65 százalék.

S ne legyen ez egy komoly munka csupán, hanem bármi, akár a projektünk kis javítómunkája, akár a posztolója, akár a szocial média felelőse, nekem ne merje senki ezeket a fantasztikus nőket, anyákat, csak „otthonülőknek” nevezni. Végeredményként viszont azalatt a 2-3 órás alvási idő alatt próbálunk gyorsan alkotni, míg csemeténk alszik. De vajon mennyire érdemes ezt a modellt bevetni? Érdemes egyáltalán? Mit mondanak a számok? De ami ennél is fontosabb, mit mondanak az anyai szívek?

Az adatok forrása :https://babetko.rodinka.sk/mudrosti/rodina-vo-svete/kde-sa-dobre-zije-mamam-kde-naopak-zle/

Felhasznált irodalom: https://casprezeny.azet.sk/clanok/103366/svetova-materska-maju-sa-mamicky-v-zahranici-lepsie, www.savethechildren.org,https://babetko.rodinka.sk/mudrosti/rodina-vo-svete/kde-sa-dobre-zije-mamam-kde-naopak-zle/

 

Bott Lívia

Bott Lívia

A Minority Kids projekt menedzsere és megálmodója. Közgazdász, régiófejlesztést és európai tanulmányokat tanult a pozsonyi Comenius Egyetem Management Karán. A Gyermekek órájában (Hodina deťom) és a Gyermekekért koalíció szervezetekben került közel a gyermekeket érintő össztársadalmi kérdésekhez, mint project manager. Két gyermek boldog édesanyja, mindemellett a FutuReg Polgári Társulás elnöke és európai projekt tanácsadó. Hobbija az olvasás és szervezés. Ha tud, segít a jó ügy érdekében, mert szereti, ha a fejlődés irányába változnak körülötte a dolgok.

Back To Top