Biztonságos online gyerekkort!
„ Az internetet felnőtteknek találták ki, de a gyermekek veszélyesebben használják.“ Anthony Lake, UNICEF elnöke
Február 9-én került sor a Biztonságos internet világnapjára, ami világszerte arról ad hírt, hogy próbáljuk ebben az amúgy is kritikus korban, ahol jóformán mindenki a képernyők elé van „kényszerítve“, biztonságban működni.
Minden nap több, mint 175.000 gyerek megy fel az internetre életében először – ez azt jelenti, hogy félpercenként. Annak, hogy valaki „digitális bennszülött”, hogy ezzel a mai, divatos kifejezéssel éljünk, meg vannak a szépségei – de a hátrányai is. Ahogy a határok egyre jobban elmosódnak az online és az offline világ között, a mi feladatunk, hogy odafigyeljünk arra, ami a gyerekekkel történik – és segítsük őket, ahogy tudjuk. A gyerekek elleni erőszak elkerülhető! Minden gyerek érdekében állítsuk meg együtt az online erőszakot! Indul a #KIDSAFEDU kampány, amely célja idén szlovákiai magyar viszonylatban is fontos.
Az Európai Bizottság a Biztonságosabb Internet programon keresztül támogatja a Biztonságos internet világnapját. Ezt 2004 óta az INSAFE hálózat szervezi világszerte. A cél, hogy felhívja a figyelmet az internetes magánadatok védelmére, különösen a közösségi oldalakon. Sok vállalat aláírta a biztonságosabb közösségi hálózatokra vonatkozó irányelvet, megkönnyítve ezzel a felhasználók számára az adatvédelmi beállítások módosítását.
Ha nem vagy online, nem is létezel? Mi valós, és mi nem az interneten a gyerek számára? Ki biztosít gyermekjogi eszközöket és IKT megoldásokat az online oktatás határon átnyúló önkormányzatainak iskoláiban? A KIDSAFEDU egy olyan határon átnyúló online koncepció, mely a gyermekek online biztonságának sürgős védelmére hívja fel a figyelmet, gyermekjogi és IKT eszközökkel.
2020 márciusában az iskolák online oktatási intézményekké kellett hogy váljanak, a szülők szinte gyermekeik tanárai is lettek, a tanárok pedig IKT szakmai dolgokat kényszerültek megtanulni. Ha a gyermekek számára legfontosabb felnőttek és figyelemfelkeltő kampányok nem reagálnak elég gyorsan és érthetően a gyermekek online jelenlétének égető problémáira, a helyzet élesedhet és akár internetes zaklatássá, vagy más,akár társadalmi problémává fajulhat. A EU Biztonságos Internet programja szerint minden harmadik gyermek már találkozott online zaklatással.
Magyarországon és Szlovákiában a statisztikák néhol még magasabbak, mivel korábban a téma nem volt kiemelten fontos. Ezt bizonyítja az a tény, hogy évente több száz új online bűncselekményt regisztrálnak. Ezt a problémát a határon átnyúló együttműködéssel effektívebb megoldani, mivel oktatási intézményeink, tudástárunk és IKT készségeink nagyon hasonlóak. A magyarországi partner, a Hintalovon Alapítvány tapasztalatait szeretnénk kamatoztatni a tanácsadás, a tudástár és segítség terén, míg a projekt részeként a felmérést és a pilot iskolában (Nádszeg) szerzett gyakorlati tapasztalatot és az ott használt módszertani anyagokat is kiértékeljük.
Mit tehetünk?
A társadalom felelőssége kezelni ezt a problémát. A projekt célja a szlovák- magyar nyugati határtérség oktatási intézményeinek szakmai támogatása a biztonságos online oktatási eszközök területén és a kiskorúak internetes zaklatásának megelőzése. A projekt specifikus célja az együttműködő szervezetek a Hintalovon és a FutuReg intenzív határon átnyúló szakmai tevékenysége felmérést, tanulmányt, kutatást, IKT digitális tudástár eszközöket, biztonságos tananyagot és gyermekjogi tapasztalatcserét tartalmaz.
A projekt keretében felmérjük a célcsoport igényeit, mind gyerekek és felnőttek közt. Kidolgozásra kerül az online biztonsághoz szolgáló módszertan a tanárok számára, IKT eszközök sorozatát tartalmazó tananyag is, mert „ Az internetet felnőtteknek találták ki, de a gyermekek veszélyesebben használják.” – mondja az UNICEF.
Mit tehet a gyerek?
Hogyan tudjuk az internetet biztonságosabb hellyé tenni mindannyiunk számára?
Informólódjon és figyeljen. Ellenőrizze le a beállításait és jelszavait: 12345789 a jelszavad esetleg a neved? Válasszunk egy bonyolultabbat! Elmondtad egy barátodnak? Változtasd meg! Ki láthatja az online posztjait? Mikor nézte át utoljára a privát beállításaidat? Ellenőrizze a biztonsági beállításait! Ne terjesszen pletykákat és ne osszon meg fájdalmas, vagy kínos sztorikat és képeket. Ami először csak egy ártatlan viccnek tűnik, az egy másik embernek nagyon fájdalmas lehet. Fontos hangsúlyozni, hogy bárkivel megeshet az ilyen eset, ezért fogjunk össze és vessünk véget az online erőszaknak #KIDSAFEDU nem csak gyerekeknek, de felnőtteknek is szól.
Mit tehet a szülő?
- Figyeljen és legyen alapos, valamint online figyelmes.
- Szűrjön kellőképpen filter aplikációkkal és megfelelő programokkal.
- Figyeljen a készülék beállításaira.
- Segítsen, ha kell és időben legyen jelen.
- Beszélgessen többet offline az online világ káros hatásairól.
- Legyen felkészülve arra, ha online zaklatás történik.
- Ne posztoljon többet, mint kell – a sharenting jelensége az online világ hátránya, ami során a gyereknek fájó érzést okozhat.
- Ne hagyja egyedül netezni a gyereket.
- Ne hagyja hosszú ideig netezni a gyereket.
- Használjon családi online használati szabályokat, melyek meghatározzák ki mikor, mennyit netezik.