Tolerancia v Podunajských Biskupiciach
Viliam Tankó je niekoľkonásobným majstrom Slovenska v boxe v kategórii do 60 kg. Je držiteľom viacerých medailí z medzinárodných súťaží. Okrem športového talentu má aj rozprávačské nadanie. Jeho životný príbeh je neobyčajný. Rómsky chlapec, ktorého otec predal rodine strechu nad hlavou, dá sa na alkohol a odíde do zahraničia. Viliam sa stane oporou pre mamu a súrodencov, naštartuje kariéru úspešného športovca a plniť svoje sny. Študuje na strednej a potom na vysokej škole. Mame kupuje dom, aby konečne bývala vo vlastnom.
Ďalšou lektorkou je známa huslistka Barbora Botošová. Už niekoľko rokov pripravuje galaprogram Rómsky bašavel v organizácii Divé maky s talentovanými deťmi. Dokáže pracovať s mladými majstrovsky, pútavo, názorne, hravo a s humorom. Vysvetľuje im, že Rómovia v Španielsku, Francúzsku, či na Slovensku interpretujú svoju hudbu presne tak, akým ho interpretujú príslušníci väčšinového obyvateľstva a preto je chyba označovať ich ako neprispôsobivých.
Viliam a Barborka sú najväčším magnetom na podujatí v Podunajských Biskupiciach, ktoré sa koná v druhej polovici septembra tohto roku. Workshop sa organizuje v exteriéri, pretože protipandemické opatrenia nedovoľujú usporiadať ho v priestoroch školy.
Na podujatie v Pod. Bisdkupiciach prináša informácie aj ďalší lektor, bývalý diplomat odborník v oblasti ľudských práv, predseda Helsinského výboru pre ľudské práva na Slovensku Kálmán Petőcz. Rozpráva o svojich skúsenostiach a zapája sa do úloh, ktoré majú deti zvládnuť hravou formou.
Podujatie organizuje občianske združenie Futureg v spolupráci s občianskym združením Romano kher – Rómsky dom. Cieľom projektu je učiť deti komunikovať a mediovať, naučiť ich vyjadriť svoj názor na toleranciu v spoločnosti a súkromnom živote a predstaviť im osobnosti z rôznych národností. Multikultúrny deň realizujú organizátori v rámci projektu aj v Tomášikove a Dunajskej Strede.
Riaditeľka Základnej školy Iveta Horváthová je spokojná. S mimovládnymi organizáciami má dlhoročnú prax. Vie, že mnohé aktivity by učiteľky školy nestíhali. Tento projekt organizátor realizoval vďaka podpore z Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.
Viac informácií o uvedených mimovládnych organizáciách nájdete na:
Futureg.sk
Romanokher.sk
Zdroj textu: Romano Kher
Originálny článok nájdite tu.