Gravid Info IV: Szülésznő rovata : A harmadik trimeszter
A harmadik trimeszter talán a leghosszabb mindhárom közül – legalább is a kismamák így érzik. A kismama egyre jobban úgy érzi, hogy a baba örökké benn marad, és hogy ennek sosem lesz vége… Kicsit mintha tehernek vennék már ezt az állapotot, hiszen éjjel huszonháromszor kel fel az anyuka, mert a baba feje nyomja a húgyhólyagot, és szinte állandóan kis dolgát kell végeznie, és nagyobb súlyt is kell cipelni, ami miatt a kismamák hát és derékfájdalmakra panaszkodnak. A baba még egy nagy növekedési löketnek köszönhetően óriásit nő szülés előtt, így egyre kevesebb mozgástérhez jut. Fejecskéje beékelődik a kismedencébe, felvéve így azt a pozíciót, amiben majd a világra jön. Ez a legtöbbször fejjel előre történik, de vannak olyan esetek is, mikor a pici megmakacsolja magát, és fenékkel lefele fordulva vár a nagy napra. Ekkor tervezett császármetszéssel segítik a világra, azaz hasi műtétet végeznek az anyukán.
A kismama a harmadik trimeszterben már nagyobb gyakorisággal, heti egyszer jár a tanácsadóba, amikor bővül a vizsgálatok repetoárja a CTG-vel, ami köztudatban monitorként van elterjedve. A vizsgálat során, ami átlagban 20 percig tart, az orvosok és szülésznők a méh tevékenységét és a magzat szívfrekvenciáját figyelik, valamint a kettő közti viszonyt. Ez alatt azt kell érteni, hogy hogyan reagál a baba a fájások alatt, illetve a méhösszehúzódások milyen hatással vannak a baba állapotára. A szülési terminushoz közeledve egyre gyakoribbak a Braxton-Hicks féle keménykedések, melyeket jóslófájásként tartunk számon. Ettől nem kell megijedni, kezdetben ezek rendszertelenek és el is múlnak. Ezzel a méh is készül a nagy eseményre.
Hogy mitől indul be a szülés? Többféle elmélet létezik ennek megmagyarázására, de egyiket sem tudják alátámasztani. Az egyik szerint a szülés azért kezdődik meg, mert az anya hipofíziséből oxitocin szabadul fel, a másik szerint a baba mellékveséjéből felszabadult hormonok által az anya testében okozott hormonváltozások hatására indul be a folyamat, vagy maga a baba jelt ad az anyának, hogy itt az idő. Bármelyik is legyen igaz, a természet alaposan kigondolta. Legközelebb a szülőszobán folytatjuk…
A cikk írója Veress Anita, diplomás szülésznő, a Gravid Info tanácsadója.