skip to Main Content
Gyökerek és Szárnyak X. Kids´Skills – Megoldásközpontú Gyermeknevelés

Gyökerek és szárnyak X. Kids´Skills – megoldásközpontú gyermeknevelés

Sorozat: Gyökerek és szárnyak

Életünk során számos nehézséggel, akadállyal találjuk magunkat szembe, melyekre különbözőképpen reagálhatunk. Egyesek például bepánikolnak, passzívvá válnak, homokba dugják a fejüket, ha valamilyen megpróbáltatásnak néznek elébe. Vannak olyanok is, akik agresszívvá válnak, elvesztik a fejüket a nehéz időszakokban és különböző pótszerekkel (alkohol, drog) próbálják csökkenteni a feszültséget. Talán a leghatékonyabb és egegészségesebb reakciót azok adják, akik kihívásként, fejlődési lehetőségként tekintenek az élet adta nehézségekre.

Az, hogy ki milyen magatartást tanúsít az egyes szituációkban főleg a gyermekkorból eredeztethető. A szüleinktől és a közvetlen környezetünktől tanuljuk meg többek között azt, hogyan tekintsünk önmagunkra, másokra és a felmerülő problémákra. Mivel tanult reakciókról van szó, ezért bármikor felül tudjuk írni ezeket a beidegződéseinket. A Kids’Skills módszere például már egészen három éves kortól igyekszik megtanítani a gyerekeket arra, hogy az élet adta nehézségekben ne a problémát, hanem a fejlődési lehetőséget lássák.

Kids’Skills – eszik vagy isszák?

A Kids’Skills egy 15 lépésből álló fiin módszer, melynek segítségével a gyerekek készségeket sajátítanak el, érzelmi helyzeteket és magatartási problémákat oldanak meg. Ben Furman, Tapani Aloha, Sirpa Birn és Tuija Terävävel eredetileg a 3-12 évesekre dolgozta ki ezt a technikát, de alapelvei alkalmazhatók kamaszoknál és felnőtteknél is, sőt autizmus, ADHD és depresszió esetén is. Egy kreatív, játékos módszerről van szó, amely a problémák széles körére alkalmazható, így például a félelmek, viselkedési zavarok, koncentrációs problémák, rossz beidegződések, hisztirohamok, evéssel, alvással és szobatisztasággal kapcsolatos problémák kezelésére. A Kids´Skills-t bátran alkalmazhatják a szülők, illetve a gyerekekkel foglalkozó szakemberek is, így a pedagógusok, nevelők, pszichológusok, szociális munkások, nevelési tanácsadók. A 2018-ban megjelent Kids´Skills – megoldásközpontú gyermeknevelés a gyakorlatban című könyv (Z-Press Kiadó, Miskolc) segít abban, hogyan is alkalmazzuk ezt a technikát a gyerkőcöknél.

Csak 15 lépés az egész

Ahogy azt fentebb is jeleztem, a Kids´Skills összesen 15 lépésből tevődik össze,melyek a következők:

(Forrás: www.kidsskills.hu)

Első lépésként meg kell határozni, pontosan milyen problémával áll szemben a gyermek, s mindezek alapján közösen meg tudjuk vele beszélni, milyen készségek elsajátítására is lenne szüksége ahhoz, hogy sikeresen megbirkózzon az előtte álló kihívással. Általában a csemetéink nagyon is tudják, hogy miben gyengék, ha ez mégsem lenne így, nyugodtan segíthetünk nekik. Milyen előnyökkel jár az, ha elsajátítja, illetve megerősíti a kitűzött jártasságot? Miért válik ez a javára? Gyűjtsük össze közösen, miért is érdemes változtatni a viselkedésén, hozzáállásán. Biztassuk arra, hogy egy tetszés szerinti nevet is adjon a megtanulandó készségnek, ezáltal a sajátjának érzi majd, még nagyobb kedvvel fogja tanulni. A név lehet vicces, leíró, nem mindennapi – bármi, amit csak a gyerkőc szeretne.
Egy képzeletbeli segítőtárs, valamint a család, barátok, tanárok, ismerősök nagy segítséget nyújthatnak a tanulási folyamatban: támogatásukkal, biztatásukkal ösztönözhetik a gyermeket, növelhetik az önbizalmát.

Kérdezzük meg csemeténket, hogyan szeretné majd megünnepelni az eredményes tanulást. A gyerekek általában szeretik az ünneplést, így ezzel is növelhetjük a tanulás iránti motivációjukat. Nagyon fontos, hogy még a folyamat elején, a gyakorlási szakasz előtt a gyerkőc mutassa be, hogyan fog viselkedni, vagy reagálni egy adott szituációban, miután elsajátította, megerősítette a készséget. Ez történhet egy bizonyos számú közönség előtt is.
A gyakorlás elengedhetetlen része a tanulási folyamatnak, ugyanis minél többször ismételünk egy bizonyos tevékenységet, annál jobban belénk ivódik, automatikussá válik. Természetesen néha előfordul, hogy gyerekeink visszacsúsznak a régi viselkedésformába, amit a Kids’Skills módszere nem kudarcként könyvel el, helyette az új készség „átmeneti elfelejtéséről” beszél. A támogatók ilyenkor az előre megbeszélt módon emlékeztetik őket a mulasztásukra.nMiután megtörtént a kívánt jártasság elsajátítása, megerősítése, jöhet az ünneplés, mely magába foglalja a köszönetnyilvánítást is. Biztassuk csemetéinket arra, hogy az újonnan megszerzett tudásukat adják át más gyerekeknek is, illetve ő maguk is újabb készségek elsajátításába kezdjenek.

A fent ismertetett Kids’Skills technika testvérének tekinthető az ún. megoldásközpontú brief coaching. Az utóbbiról Bolemant Éva írt egy remek cikket, Minority Kids oldalán. Szeretettel ajánlom mindkét módszert a kedves Olvasók figyelmébe!

Péter Molnár

Andragógus, emberi erőforrás tanácsadó. Egyetemi tanulmányait Győrben és Révkomáromban végezte, szakterülete a pályaválasztási- és munkavállalási tanácsadás, valamint a személyiségfejlesztés. Jelenleg a Dunaszerdahelyi Munka-, Szociális és Családügyi Hivatalban dolgozik szaktanácsadóként. Hivatásának tekinti az emberek segítését, életére és munkásságára nagy hatással van a pozitív pszichológia eszmerendszere.

Back To Top