skip to Main Content
12 Kárt Okozó Módszer/9

12 kárt okozó módszer/9

Sorozat: 12 kárt okozó módszer

Elvárások

„Az a szokásom, hogy mindig 24 órán belül válaszolok minden e-mailre. Tehát mások is ezt fogják tenni. Ez egyértelmű, nem?” Vagy: „Elvittem az autót szervízbe olajat cserélni, és a lökhárítóm is kicsit kopott volt. Ezt észre kell venniük, hiszen az a kopott lökhárító majd kiböki a szememet.”

Nem is kell mondanom egyik elvárásom sem vált be. Az elvárásokkal ártunk magunknak. Jó tudni, mire van szükségünk, és mi a fontos számunkra. Ugyanilyen fontos, hogy közöljük ezeket az igényeket, elvárásokat és ötleteket, és ne várjuk el senkitől, hogy magától fedje őket fel. Fogadjuk el, hogy mások nem úgy viselkednek, ahogy mi szeretnénk. És joguk van hozzá! Mit tehetek?

Egy egyszerű és nagyszerű megoldás van erre: Ne legyenek elvárásaim! Ez ilyen egyszerű. Bár nehezebb, hisz nem mindenkinek megy saját rossz szokásainról leszokni. Inkább kézhez állóbb mások viselkedését megváltoztatni.

Kezdjük el magunknál, hiszen magunkkal szemben is sok elvárásunk van. Utána folytathatjuk partnerünknél, gyerekeinknél.

Minden esetben el kell fogadnunk, hogy a rend is mindenki szemében másképp néz ki, tehát türelmesnek kell lennünk ezen a területen is.

Ha tudjuk, hogy a férjünk minden éven elfeledkezik a szülinapunkról, vagy nőnapról, akkor ne várjuk el tőle, hogy éppen most jusson eszébe. A várakozással csak két dolgot érhetünk el. Az egyik, hogy sárkányokká válunk, akik örömmel várják, hogy férjük hibázzon, hogy aztán jól megmondják nekik a magukét, vagy pedig áldozatszerepet vállalunk fel, hogy majd valahol a sarokban sírhassunk, esetleg másoknak panaszkodhassunk arról, hogy megint semmibe néztek minket.

Vegyük az irányítást a kezünkbe, és közöljuk vele, hogy „holnapután nőnap van, hogy ne kelljen gondolkoznod én tulipánt szeretnék kapni, mert az illata a tavaszra emlékeztet engem”.  Így a partnerünk tudja mit kell tennie, és mi nem várunk valami csodára, tehát megszűnik az elvárásunk.

Természetessen lesznek még néha elvárásaink, de ennek így kell lennie, ha észrevesszük őket, és netán korrigáljuk is, akkor a legjobb úton vagyunk a változás felé.

Eli

A cikk megjelenése a Kisebbségi Kulturális alap Támogatásával valósult meg

Eli Misovich

Coach, vállalkozó. 2013-ig a pénzügyi szférában dolgozott. A pozitív gondolkodás és a pszichológia viszont jobban vonzotta, ami hobbiként is van jelen az életében. Több terapeuta kezelést is elsajátított, mint pl. az Út és fejlett eszközök, A bőség manifesztációja, Gyógyulás tudatos kommunikációval, illetve az Út gyermekek számára. És nem utolsó sorban Boldogságóra-gyermekfejlesztő metódus nemzetközi okleves trénereként is tevékenykedik. Szabadidejében két lányával, családjával tölti szívesen az időt, de nem hanyagolja a folyamatos művelődést, önfejlesztést sem. A jövőben minél több embernek szeretne segíteni a coaching által elsajátított mődszereivel.

Back To Top