skip to Main Content
Politická Manipulácia A Dezinformácie Ohľadom Maďarskej Menšiny

Politická manipulácia a dezinformácie ohľadom maďarskej menšiny

V súčasnej dobe sa politická manipulácia a dezinformácie stávajú čoraz sofistikovanejšími nástrojmi na ovplyvňovanie verejnej mienky. Zvlášť zraniteľnou skupinou v tomto kontexte je maďarská menšina na Slovensku. Politici a rôzne záujmové skupiny často využívajú historické, jazykové a kultúrne rozdiely medzi Slovákmi a Maďarmi na šírenie dezinformácií, ktoré majú za cieľ vyvolať napätie medzi týmito komunitami.

Jedným z najbežnejších spôsobov manipulácie je skresľovanie faktov alebo vytváranie úplne falošných naratívov. Napríklad, v predvolebných obdobiach sa neraz objavujú tvrdenia, že maďarská menšina má neprimerané požiadavky na autonómiu alebo že sa snaží destabilizovať slovenský štát. Tieto naratívy sú často prezentované bez dôkazov, avšak vďaka opakovaniu a šíreniu cez sociálne siete sa môžu stať „pravdou“ pre niektorých ľudí.

Ďalším dôležitým faktorom je jazyková bariéra, ktorá môže brániť maďarskej menšine v prístupe k relevantným informáciám v slovenskom jazyku, čo otvára priestor pre šírenie dezinformácií v ich materinskom jazyku. Vzhľadom na historickú citlivosť medzi Slovákmi a Maďarmi sa táto manipulácia často spája s emocionálne nabitými témami, ako je národná identita či historická krivda.

 „Politická manipulácia často využíva historické, jazykové a kultúrne rozdiely medzi Slovákmi a Maďarmi na šírenie dezinformácií, ktoré majú za cieľ vyvolať napätie medzi týmito komunitami.“ Podobné praktiky boli zdokumentované v niekoľkých analytických správach, ktoré poukazujú na taktiku skresľovania faktov alebo šírenia úplne falošných informácií počas predvolebných období (Klimová, 2023).

 „Jazyková bariéra medzi majoritným obyvateľstvom a maďarskou menšinou môže viesť k nedostatku prístupu k relevantným informáciám v slovenskom jazyku, čím sa otvára priestor pre dezinformácie.“ Táto téma je dôležitou súčasťou štúdií o mediálnej gramotnosti a etnických menšinách (Novák, 2022).

V posledných rokoch sa otázka maďarskej menšiny na Slovensku stala terčom politickej manipulácie a šírenia dezinformácií. Tieto praktiky sú často spojené s činnosťou maďarskej vlády, ktorá má záujem udržať a posilniť svoj vplyv na etnických Maďarov v susedných krajinách vrátane Slovenska.

Jednou z najvýznamnejších stratégií je ovládanie médií zameraných na maďarskú komunitu. Maďarská vláda, ktoré šíria konkrétne naratívy a ovplyvňujú verejnú mienku v prospech maďarských záujmov. Tieto médiá často šíria dezinformácie týkajúce sa geopolitických tém, ako sú sankcie proti Rusku či vojna na Ukrajine, a sústreďujú sa aj na kultúrne a náboženské otázky, čím manipulujú verejnosť voči širšiemu západnému svetu a Slovenskej republike.

Významným príkladom je šírenie naratívu, že Západ nesie zodpovednosť za eskaláciu vojny na Ukrajine, zatiaľ čo Maďarsko sa stavia ako ochranca tradičných európskych hodnôt a záujmov. Táto propaganda preniká aj do politických kampaní a verejných diskusií na Slovensku, kde sú často posilňované dezinformácie o diskriminácii maďarskej menšiny zo strany slovenskej vlády.

Podobné manipulácie nie sú len otázkou zahraničnej politiky, ale aj vnútropolitických zápasov. Napríklad, niektorí slovenskí politici využívajú témy týkajúce sa maďarskej menšiny na získanie politických bodov, čo vedie k polarizácii spoločnosti a prehĺbeniu nedôvery medzi etnickými skupinami na Slovensku.

Celkový dosah týchto dezinformačných kampaní je významný, pretože podporuje nacionalistické a xenofóbne nálady a narúša stabilitu v regiónoch s vysokým podielom maďarského obyvateľstva. Výskumy ukazujú, že takáto manipulácia je často efektívnejšia, keď je riadená domácimi vládami, ktoré majú pod kontrolou mediálne kanály a dokážu cielene oslovovať konkrétne skupiny obyvateľstva​. Vsquare.org,  HBS Brussels GLOBSEC

Naša schopnosť kriticky analyzovať informácie a odolávať manipulácii je kľúčová, ak chceme žiť v spoločnosti, kde sú menšiny rešpektované a kde sa rôznorodosť vníma ako prínos, nie ako hrozba. Dôležité je aktívne vyhľadávať dôveryhodné zdroje informácií, diskutovať s odborníkmi a neváhať spochybňovať jednoduché riešenia, ktoré sa ponúkajú na zložité otázky.

Zdroje:

Bott Lívia

Bott Lívia

Je zakladateľka a projektová manažérka MINORITY KIDS. Štúdium absolvovala v oblasti ekonómie v špecializácií regionálny rozvoj a európske štúdie . Pracovné skúsenosti má z oblasti marketingu,fundriasingu, manažmentu neziskových organizácií v UNDP, Eurocord-Slovakia, Nadácii pre deti Slovenska. Venuje sa výskumu v oblasti gender wage gap, rodovej rovnosti, rovnosti príležitostí na pracovnom trhu a cezhraničnej spolupráce. Má dve deti a riadi OZ FutuReg. Rada sa venuje svojim projektom v rámci EUprojekt, srdcovou záležitosťou je však Minority Kids.Má rada taliansku kuchyňu, cestovanie a organizovanie.

Back To Top