skip to Main Content
info@minoritykids.sk
Mám Chuť Vás Objať

Mám chuť Vás objať

Idem domov unavená z horúčav. Oproti ide mama s dvomi deťmi. To väčšie sa snaží mamine vyjsť v ústrety a robí všetko pre to, aby bolo poslušné. Napriek tomu sa snaží objavovať svet okolo seba a sem tam zaostane a potom dobieha svoju mamu. Mladšie srdcervúco plače. Ich mama sa snaží, aby sa všetci traja dostali včas na autobusovú zastávku. Vnímam, ako sa ovláda  a na jedno z detí len tlmene kričí a usiluje sa mu vysvetliť, že autobus musia stihnúť. Blížia sa ku mne, mama detí sklopí oči, akoby bola sa za svoju scénu hanbila.

Mám chuť upokojiť dieťa alebo aspoň ho vziať na ruky. Nie preto, že matku odsudzujem, ale preto, aby si vydýchla. Mám chuť objať tú neznámu ženu a povedať jej, že v kútiku duše si teraz hovorím, aké šťastie , že nie som v jej úlohe. Nie je to ojedinelý prípad. Takéto scény  vidím často. Dobre rozumiem tým ženám. Nechcem teoretizovať o tom ako dieťa upokojiť, ale chcem opísať moje skúsenosti, ako som sa naučila prežiť takéto chvíle bez ujmy na psychike. Nerada sa vyvyšujem nad inými mamičkami a neznervózňujem ich dokonalými postupmi odborníka. Som presvedčená, že univerzálny liek a návod neexistujú. Ani najtrpezlivejší človek na svete
by bez občasného stresu nezvládol výchovu. A kto z nás má čas celý deň meditovať, hoci vieme, že by nám to prinieslo harmóniu celého tela a duše?

Moje slová sú slová matky, ktorá absolvovala výchovu detí a vyjadruje ich s nadhľadom koučky. Viem z vlastných skúseností, že nájdu sa neprajníčky, ktoré na vás poukazujú prstom alebo s úškľabkom sa pozerajú na vaše deti, ktoré robia nepríjemné scény alebo také, ktoré hneď začnú radiť či kritizovať alebo mať uštipačné poznámky. V takých chvíľach je dôležité získať nadhľad a nebrať veci príliš osobne. Pracujem s ľuďmi v rámci terapií,
koučingu alebo v práci finančníka, či realitnej maklérky a neviem si predstaviť, že by som stretla jedinú matku, ktorá je v každom momente stopercentná. Aj tu platí, že nikto nie je dokonalý. Občas tiež nezvládam niektoré situácie, pretože práve sa potrebujeme dostať do škôlky, potrebujem stihnúť pracovný termín a nemám čas na hodinové pokojné vysvetľovanie. Priznám sa, že lepšie dokážem zvládnuť výchovu s cudzími deťmi. Chcem však zvládať vzťahy s deťmi a s mojím partnerom, preto navštevujeme terapeutov. Uvedomujem si, že ako terapeutka nemám v našich vzťahoch potrebný nadhľad. Mnohé domnienky a pocity mi zabraňujú vidieť niektoré veci triezvo a racionálne. Napokon ani odborníci neodporúčajú robiť terapie či koučing v rámci rodiny.

Rady ako upokojiť dieťa:

– sadnite si k dieťaťu, aby ste boli v jednej rovine a skúste ho upokojiť, objať ho, poláskať ho.
– ak sa dieťa upokojilo, povedzte mu svoj plán, kam pôjdete a čo budete robiť. Ak napr. chcete domov z ihriska a dieťa nechce, motivujte ho niečím, na čo sa môže doma tešiť, vždy motivujte, nepodplácajte. Urobte tak len v nevyhnutných situáciách –aj také existujú
– ak nemáte čas a napr. ak musíte dobehnúť na autobus, vydržte a upokojujte ho v autobuse. Dôležité je dodržať niektoré zásadné veci. Keď ide pre dieťa o chúlostivú, intímnu vec, napr., že sa pocikalo, snažte sa nezahanbiť ho na verejnosti. Deti reagujú na tieto veci oveľa citlivejšie, než si myslíte.
– ignorujte nepríjemné pohľady, kritiku a uštipačné poznámky, alebo si vopred pripravte odpovede typu: Mne a  mojim deťom nie je zima. Keď iní mrznú v kabátoch, my sme v pohode aj vo svetri. Sme z Aljašky, nám je tu teplo. Na hlúpe poznámky reagujte rovnakými odpoveďami.
– nezabudnite, ani matky, ktoré komentujú vaše správanie sa, nie sú dokonalé. Ich deti a svokry by vám o tom mohli veľa rozprávať. Prepáčte im a povedzte si, že majú svoje programy v hlavách a svoje výchovné metódy, ale tie nemusia byť najlepšie a najvhodnejšie pre vás. Vy poznáte najlepšie vaše deti.
– ak sa vám zdá, že vaše problémy sú neúnosné a že to nezvládnete, ste nervózna, deti sú nervózne, je načase dať si prestávku. Poproste babky, manžela , sestru kohokoľvek, aby vám pomohli a na chvíľu vás odbremenili.
– nezabúdajte si urobiť si z času na čas voľno, venovať sa vášmu hobby, choďte na kávičku s kamarátkami,
– ak je vaša situácia neúnosná a pociťujete veľkú nervozitu, cítite sa nešťastná, ubolená, hysterická, je načase obrátiť sa na odborníka – či už psychológa, terapeuta, kouča. Dôležité je priznať si, že to už sama psychicky nezvládate.

Poznámka koučky: Každá z nás je dokonalá, je tu práve pre tie deti, ktoré jej prišli do života. Neobviňujte sa, netrestajte sa, ale prijímajte aj tú časť svojho ja, ktorá vie byť netrpezlivá , ukričaná, frustrovaná a unavená.Dokonalosť NEEXISTUJE:Krása žien spočíva v rôznorodosti a sebaláske!

Eli Mišovichová

Dôležitá informácia
Od septembra budeme realizovať sériu zaujímavých workshopov. Sledujte stránku minoritykids, na ktorej uverejníme miesto a dátum ich konania.

fotka: google.com

Eli Misovich

Eleonóra Mišovichová - koučka, podnikateľka. Do roku 2013 pracovala vo finančnej sfére. Pozitívne myslenie a psychológia ju však už priťahovali a patrilo to medzi jej hobby. Je viacnásobnou absolventkou terapie Cesta a pokročilé nástroje, Manifestácia hojnosti, Uzdravenie vedomou komunikáciou a Cesta pre deti. Uchvátila ju nielen oblasť duševnej rovnováhy, ale aj ľudská myseľ. Práve preto využíva techniky dianetiky a NLP(neurolingvistické programovanie ako aj metódu pre deti - Boldogságóra, kde je taktiež medzinárodnou certifikovanou trénerkou. Vo voľnom čase sa venuje svojim dvom dcérkam a sebavzdelávaniu. Do budúcna má v pláne viac pomáhať ľuďom práve metódami, ktoré osvojila koučovaním.

Back To Top