skip to Main Content
0917737076 info@minoritykids.sk
Manžel – Otec – Priateľ

Manžel – otec – priateľ

Diskutujme teraz o mužoch, veď sú súčasťou založenia rodiny a rodičovstva. Môj manžel je typ starostlivého otca, vždy má na mysli rodinu, ale nikdy nejde do extrému. Sme spolu už desiaty rok. Bola som mladá, keď sme sa spoznali. Poznám všetky jeho pohyby, viem, čo hovorí každý výraz jeho tváre. A  je to vzájomné. Aj on vie, čo chcem povedať, vie podľa intonácie, akú mám náladu, čo ma trápi.

Mala som 23 rokov, keď sme boli spolu v lete na výlete a objavili sa u mňa ženské problémy. Potom sa veci diali veľmi rýchlo – jedna operácia, za ňou ďalšie dve. Môj manžel bol stále pri mne. Držal mi hlavu, aby som sa vedela napiť, prenášal ma na rukách, keď som nevedela postaviť na nohy. Vtedy som si tieto veci nevedela vážiť tak ako dnes, po rokoch. Dnes už viem, že práve tento jeho prístup prispel k našej súdržnosti.Keď nám lekári povedali, že tehotenstvo by mi mohlo pomôcť, môj manžel neváhal ani chvíľu a aj lekárovi povedal, že chce, aby sme spolu mali dieťa.Vedela som, že mi tehotenstvo pomôže pri odstránení endimetriózy, ale nevedela som si môjho manžela predstaviť v roli otca. Netušila som, aké city v ňom vyvolá príchod nášho dieťaťa a ako sa zmení náš spoločný život.


Keď sa narodil náš syn, manžel bol prvý, ktorý ho držal na rukách, bol to on, kto s ním mal prvý kontakt. Ja som bola ešte na pôrodnej sále, ale cítila som, že niečo sa zmenilo. Manžel mal v náručí nášho syna v duchu mu prisahal, že ho bude ochraňovať od všetkého zlého. Sľúbil mu, že vždy nájde u otca útočisko a budú z nich ozajstní priatelia. A tak sa aj stalo. Náš syn má jedinečného otca a dobrého priateľa.

Prečo Beni miluje svojho otca

Náš syn Beni má len dva roky, väčšinou komunikuje bez slov, ale dokáže vyjadriť všetko. Keď ráno tatino odchádza do práce, Beni je smutný. Keď sa poobede vráti, teší sa, výska, kričí, až si myslím, že mi praskne bubienok. Dokáže vyjadriť, že chce ísť s ním do detskej izby medzi autá a hrať sa donekonečna. Ocino vie vrčať ako ozajstné auto, alebo ako loď, či bager. Je v tom oveľa lepší ako mama a Beni to vie oceniť. Oco zoberie Beniho na koníka na prechádzke, keď je unavený. Vtedy jasá, teší sa aký je vysoký, nahlas sa smeje a na mamu sa pozerá z výšky. Ocino ho vie aj lepšie hojdať, nohy má vysoko až do neba. Aj keď je ocinova pusa pichľavá, dá mu bozk, lebo ho má rád a tiež veľmi dobre vie, že si ho bozkom ľahko získa . Rád chodí v ocinových topánkach, nevadí sú veľké ako lode. Rád je s ním v aute a ocino mu vysvetľuje, ako funguje prevodovka a dovolí mu stláčať gombíky na rádiu. Často spolu kosia trávu pri dome, samozrejme každý so svojou kosačkou a ocino mu vždy povie, že bol oveľa lepší a rýchlejší.
Veľakrát sa hrajú na koníkov a ocino mu dovolí jazdiť na jeho chrbte. To je paráda, lebo tak nevie jazdiť nikto druhý! Keď sa blýska, tak spolu pozorujú oblohu a Beni sa nebojí, lebo je s ocinom. Keď je chorý, tak ho k  lekárovi vezie vždy ocino. Keď plače, ocina to mrzí a zaujíma sa, čo ho trápi a čo nie je v poriadku. Ocino mu dovolí, aby sedel pri ňom, keď pracuj, a môže stlačiť tlačidlo, ktoré potom svieti. S ocinom môže aj desaťkrát ísť hore-dolu na pohyblivých schodoch. Keď sa mu sníva v noci niečo zlé, ocino ho prenesie do veľkej postele a on rýchlo zaspí, lebo cíti, že ocino ho ochráni. Beni počúva s ocinom hudbu, ktorú má ocino rád a aj on má potom rád tie isté kapely. Keď sa schováva za záclonu, ocino sa tvári, že Beniho nevidí a to je veľká zábava. Keď vstane a ocino je ešte v posteli, vie že je voľný deň a vtedy rýchlo zalezie k nemu a zobudí ho. Uvedomuje si, že budú spolu celý deň a veľmi sa na to teší.

Je to jeho naozajstný dobrý priateľ, priateľ na celý život. Rovnako ako mamina.

Prekladala Erszébet Jakubecz, korektura Agneša Horváthová

Back To Top