skip to Main Content
info@minoritykids.sk

Najdôležitejším faktorom v živote rodiča je dieťa – alebo vzťahová terapia rodič-dieťa

Článok detskej psychologičky Silvii Érsekovej, prekladala: Anita Veressová.

O liečivom účinku terapie hrou ste toho na našej stránke už čítali veľa. Dnes by som Vám chcela predstaviť takú terapeutickú metodiku, alebo skôr prístup, ktorý sa zakladá na vzťahu medzi rodičom a dieťaťom a vychádza z filozofie terapie hrou. Rozdiel medzi týmito dvoma spôsobmi je toľko, že úlohu terapeuta prevezme rodič a jeho úlohou je vytvoriť bezpečné prostredie. Skladá sa z dvoch hlavných častí: rodič zúčastnením sa jedného skupinového kurzu prehĺbi svoje schopnosti, ktoré mu pomôžu čo najlepšie sa naladiť na svoje dieťa a venovať mu celú svoju pozornosť.

Už počas kurzu raz týždenne polhodinovou hrou  sa rodič sústreďuje na svoje dieťa so všetkými svojimi zmyslami a je otvorený prijať všetky reálne pocity, potreby a spôsoby vnímania svojho dieťaťa. Takto rodič vybuduje so svojím dieťaťom  iný kvalitný vzťah. Často s tým, že sa vzťah medzi rodičom a dieťaťom polepší, problém, alebo príznak u dieťati ustúpi, ba zmizne.

V dnešnom preťaženom svete je ťažké byť rodičom.Sledujem to na každom kroku. Poďme sa len pozrieť na úsek kníhkupectva, ktorý sa venuje výchove detí. Koľko kníh je tam o tom, ako sa vychováva správne, ako sa dá čo najlepšie rozvíjať schopnosti dieťaťa, koľko dôležitých hračiek, pomôcok je k tomu potrebné zaobstarať.  Nehovoriac o tých nespočetných kurzoch výchovy a rozvíjania schopností dieťaťa, čo pomáha stať sa dobrým rodičom. Niekedy mám pocit, že sa za týmito poznatkami stratí to, čo naozaj treba vedieť.

Ale čo je vlastne nevyhnutné pre dieťa? Čo určí jeho vlastný imidž, teda to, čo myslí o sebe, nakoľko dokáže prijať a mať rád seba samého?

Áno, tušíte to správne. Rodičia. Dieťa bez výhrady príjme to, čo  rodičia, alebo iné dôležité osoby v jeho živote o ňom hovoria. Vy ako dieťa čo ste najčastejšie počuli o sebe? Vracajú sa Vám ešte tie reči?

Vzťah, ktorý sa zakladá na dôvere a vzájomnom porozumení, keď dieťa akceptujeme takého, aké je, so všetkými jeho dobrými a zlými vlastnosťami, práve toto je správny postoj, čo mu prospeje. Na naše prekvapenie sa mení správanie dieťaťa, totiž cíti, že ho akceptujú, berú ho vážne, ba vzťah, ako taký mu umožní spracúvať pocity a zvládnuť aj problémy.

O čom je konkrétne vzťahová terapia rodič-dieťa?

Rodič sa zúčastnídesaťtýždňového kurzu, kde si rozvíja schopnosti ako reagovať na dieťa pozitívne. Popritom ma príležitosť na výmenu skúseností s inými rodičmi,  zoznamuje sa s novými pohľadmi na život. Dostane odpoveď na také otázky, ako:

  • Čo znamená plná prítomnosť?
  • Ako sa môžem zblížiť so svojím dieťaťom?
  • Ako sa dajú pokazený vzťah a stratená dôvera napraviť?
  • Ako môžem vyjadriť súcit a porozumenie?
  • Prečo reagujem tak ako reagujem?
  • S čím dokážem nahnevaťsvoje dieťa?
  • Kedy som dobrým rodičom?

Podľa mojich skúseností, čo sa týka informácií, rodičia majú toho až priveľa a nemajú dostatok času ich využiť v praxe, alebo ich odradí zlyhanie, čo zažijú zo začiatku. Často si v sebe potláčajú príležitosť spoľahnúť si na vlastný rodičovský pud.

Počas terapie rodič si svoje skúsenosti získané počas tohto kurzu využíva iba pri príležitosti špeciálnej hry so svojím dieťaťom, zatiaľ čo v skupine dostáva podporu a povzbudenie. Rodič si okrem toho znova začína veriť vo svojich schopnostiach, intuíciách, rodičovských pudoch a inštinkte.

Cieľom vzťahovej terapie rodič-dieťa je posilniť vzťah medzi rodičom a dieťaťom s tým, že vedenie  počas hry prevezme dieťa, a rodič sa raz týždenne na jednu polhodinu  sústreďuje len na svoje dieťa, avšak takto získava naspäť svoju rolu vo výchove dieťaťa. Počas toho bude mať pre dieťa väčšie porozumenie, rodič sa stáva súcitnejším, špeciálnym spôsobom dokáže určiť pravidlá, aby sa dieťa cítilo v bezpečí.

A prečo práve pomocou hry? Lebo sa dieťa tak dokáže čo najprirodzenejšie vyjadriť seba samého, toto je hlavnou činnosťou detstva.  Je to jedna príjemná voľno časová aktivita, čo vynikajúco posilní vzťah. Dieťa získava pozitívne skúsenosti, že mama/ocko svoj čas sa venuje len mne, len ja som pre nich dôležitý, aj keď nesúhlasí so všetkými mojimi činmi, ale pochopí, čo ma k tomu nasmerovalo. Toto je podstatou terapie. Keď dieťa získa túto skúsenosť, už nie je potrebné nesprávne si vyjadriť svoje city a potreby.

Som presvedčená, že rodičia sa snažia svojmu dieťati čo najviac a len to najlepšie ponúknuť. Táto terápia je tiež takouto možnosťou. Samozrejme polhodinová hra sa odporúča pokračovať aj doma po skončení kurzu, je to prospešné pre každú vekovú kategóriu v detstve, ako aj pre každého rodiča. Nie je prekážkou ani to, keď dieťa má nejaký problém, terapia je dlho na prospech pre všetkých, totiž podstatou je prehľbiť si vzťah. Ponúka jedinečnú a veľmi vzácnu skúsenosť. Ktoré dieťa by nechcelo stráviť viac času so svojou mamou, alebo ockom bez rušivých podnetov (menšie dieťa, neumytý riad, telefonáty)? Kto by netúžil po plnej pozornosti? A ktorý rodiť nemal ešte pocit, že je potrebné sa viac času venovať dieťati?

Back To Top