skip to Main Content
0917737076 info@minoritykids.sk
Neberte Si Pôžičku, Ak Nemusíte

Neberte si pôžičku, ak nemusíte

Miroslava je osamelá matka s tromi deťmi. Po poslednej materskej dovolenke sa jej finančná situácia natoľko skomplikovala, že sa ocitla bez strechy nad hlavou. Po rozvode s manželom si našla priateľa. Zo známosti, ktorá sa zdala byť na začiatku viac než ideálna, sa vykľulo životné peklo. Partner začal piť, týrať ju a biť aj v čase, keď bola v druhom stave.  Opustila ho a keďže že nebola schopná sa postarať o najmladšie dieťa, musela ho umiestniť do detského domova.

Ako sa dostane niekto do takejto krízy? U Miroslavy to začalo podlžnosťou v zdravotnej poisťovni, pokračovalo dlžobami u mobilných operátorov a pôžičkou, ktorú nedokázala splácať.

Aj keď si  našla prácu, z priemernej mesačnej mzdy 800,- € , jej ostávalo 350,00,- €, niekedy aj menej. Za rok uhradila exekútorovi približne 7300,- €. Jej počiatočný dlh 3500,- € sa za tri roky po zúročení, vyšplhal na sumu 16.500,- € !

Po ukončení poberania materského príspevku, dostávala rodičovský príspevok, ktorý jej však nepostačoval na životné náklady. Musela sa vysťahovať z trojizbového bytu do krízového centra. Tu platila 120,- € za prenájom, čiže polovicu sumy, ktorú dostávala vo forme rodičovského príspevku. Ak chcela s deťmi prežiť, musela sa obracať s prosbou o pomoc na ľudí vo svojom okolí. Bolo to  pre ňu ponižujúce, ale nevyhnutné.

Podľa Miroslavy krízové centrá neposkytujú matkám služby, ktoré by pomáhali matke s deťmi dostať sa v čo najkratšom čase aspoň do prenájmu alebo sociálneho nájomného  bytu. Tieto centrá nedokážu opatriť dieťa, ktoré nechodí do materskej školy, aby jeho matka mohla ísť do práce, aby zlepšila svoje finančné pomery a zabránila obrovskému rastu dlžôb. Žena, ktorá je v centre potrebuje krem ubytovania, stravu, oblečenie, peniaze na cestu do práce, lieky ak má zdravotné problémy… Nikoho nezaujíma, kde by mala na to vziať peniaze.

Inou témou sú exekútori, ktorí majú legálne právo dostávať tých najchudobnejších do postavenia, ktoré je neraz bezvýchodiskové.

Smutný príbeh. Žiaľ pravdivý a nie zriedkavý,  najmä u ľudí žijúcich v chudobných pomeroch. Miroslava dnes po všetkých zlých skúsenostiach radí:

„Ak je to vo vašich silách, neberte si žiadnu pôžičku! Viem, že je to niekedy ťažke, ale snažte sa zadeliť peniaze ktoré máte alebo si požičajte peniaze od rodiny, či známych.!“

Agnes Horváthová

Back To Top