Prečo práve deti a prečo online?
Rovnoprávnosť, násilie v rodine, týranie, hádky, zdravotné nedostatky, psychologické problémy, diskriminácia, nízke sebavedomii. Tieto aj iné problémy sa síce dajú riešiť osobne u špecialistov a niektoré informácie sú aj prítomné na niektorých slovenských portáloch, ale pre rodičov z menšín sa to nenachádza v regionálnej podobe, ktoré sa zaoberajú právom pri výchove menšinového dieťaťa v ľudskej a dôstojnej podobe pre matku a dieťa.
Dieťa sa neskoršie dostane do prostredia, kde sa socializuje s inými deťmi z majoritnej spoločnosti, no zatiaľ dostáva informácie pomocou matky v hravej podobe pomocou portálu. Uvedomí si, že má právo navštevovať maďarské školské zariadenia a komunikovať v jazyku, ako hovorí aj 33.časť Dohovoru OSN o právach pre menšinové deti.
Závažné témy pre deti, ktoré možno utajujú môžu byť nasledovné : diskriminácia, intolerancia a agresivita v rodine.
Prečo práve deti a prečo online?
Časté témy pre ženy, o ktorých sa osobne boja hovoriť sú predovšetkým problémy rodinných a partnerských vzťahov, uplatnenie sa na trhu práce (napríklad po materskej dovolenke), zdravý vývoj detí a rešpekt pri ich výchove, problémy v škole a agresivita, diskriminácia v škole alebo intolerancia rovesníkmi inej národnosti. Potrebnosť portálu je významná, pretože v slovenskej iniciatíve sa ani jedna organizácia nezaoberá právami menšinových detí, pričom ich situácia a konkrétne problémy sa odporúčajú riešiť iba v materinskom jazyku, v ktorom dieťa bez zábran komunikuje. Vnútorným hybným faktorom je motivácia menšinových rodičov pre dobro svojich detí.
Všeobecné poradenstvo bude portál zabezpečovať v oblastí právneho poradenstva, zabezpečí vzdelávanie maďarských i rómskych detí na Slovensku, poskytne zoznam inštitúcií, ktoré sa téme venujú alebo kde majú právo a možnosť na vzdelávanie v materinskom jazyku. ženy počas materstva, tehotenstve, pri pôrode , rozšírenie možnosti o starostlivosti o matku a dieťa: počas aj po materskej a rodičovskej dovolenky s možnosťou výchove v jazyku štátnej menšiny.