skip to Main Content
info@minoritykids.sk
Inakosť, Rovnakosť A štatistické Okienko

Inakosť, rovnakosť a štatistické okienko

Štatistické okienko prináša zaujímavé informácie o súčasnom stave.

Ročne sa cca narodí 5000 maďarských detí na Slovensku (údaje pôrodov ŠÚ 2013, cca 50 000 celkom v SR) a znamená to cieľovú skupinu okolo 5 až 10 tisíc žien na materskej a rodičovskej dovolenke respektíve oveľa viac, ktoré už majú dieťa a môžu  bojujú s viacnásobnou diskrimináciou v rodine kvôli výbere školy, používaného jazyka (odhadom 80 000 z 450 000 maďarských rodín a 40 000 rómskych rodín z cca. 200 000).

Pomocou online nástrojov webu,konkrétne vytvorením informačných článkov a prepojením  s publikáciami s už dlhodobo existujúcej stránke organizácie www.fonix.sk. Podobné informácie v maďarskom jazyku na Slovensku nie sú dostupné, ani pre Rómov zrozumiteľne nie sú na jednom mieste vysvetlené, preto je mimoriadne dôležité  z  rôznych  končín  sveta  v  minulosti  aj  v  súčasnosti  sa na území Slovenska vytvára stále heterogénnejšia spoločnosť.

Niektorým  kompaktnejším  skupinám  sú  priznané  štatúty  národnostných  menšín.  Národnostné  menšiny  tvoria  približne  15  %  obyvateľstva. Ide predovšetkým o nasledovné národnostné menšiny:  maďarská  (9,7),  rómska  (1,7),  česká  (0,8),  rusínska  (0,4),  ukrajinská  (0,2). (SU SR) Demografické  odhady  a  výsledky  Sociografického mapovania však hovoria až o 8 % Rómov žijúcich na území  Slovenska (Jurásková, Gallová Kriglerová, Rybová, 2003) V  súčasnej  dobe  s  narastaním  migrácie  obyvateľstva  sa   spoločnosť  stáva  kultúrne  stále  rozmanitejšou.  Podľa  štatistík  sa  na Slovensko prisťahovalo v roku 2006 asi 5000 cudzincov na trvalý pobyt a trvalo tu žije asi 32 000 cudzincov. Počty cudzincov sú oproti ďalším európskym krajinám významne nižšie, avšak Slovensko  sa  stále  častejšie  stáva  cieľovou  krajinou  ďalších  migrantov.  Významnou  komunitou  sú  migranti  z   Ázie   (Vietnam,   Kórea,   Čína).

V   základných  školách  bolo  v  školskom   roku 2008/09 zapísaných 0,17 % detí cudzincov,pričom v roku 2015 až 4 percentá.  Uvádzané štatistiky však neobsahujú deti príslušníkov tretích krajín, ktorým bol priznaný alebo tolerovaný pobyt na Slovensku.

Vnímanie odlišností mládežou na Slovensku stále nie je dostatočná informovanosť najmä  medzi  žiakmi  základných  škôl,  stredných  odborných  učilíšť  a medzi mladými ľuďmi z menších sídel o témach témy utečencov a migrantov.

Skupinou  obyvateľstva,  ktorá  je  vnímaná  mladými  ľuďmi  naj viac negatívne, sú Rómovia. Predsudky voči nim sú hlboko zakorenené  a  prítomné  vo  všetkých  vekových  a  vzdelanostných  kategóriách.  Keďže  negatívne  postoje  sú  najsilnejšie  u  tých  mladých  ľudí, ktorí žiadnych Rómov nepoznajú, je vysoko pravdepodobné, že ich postoje sú formované v procese socializácie vplyvom médií. Skutočnosť, že Rómovia nie sú homogénnou skupinou obyvateľstva je málo prezentovaná, chýbajú prezentácie pozitívnych príkladov. Homosexualita je na Slovensku stále tabuizovanou témou. Mladí ľudia nemajú jednoznačne vyprofilované názory.

Bott Lívia

Bott Lívia

Je zakladateľka a projektová manažérka MINORITY KIDS. Štúdium absolvovala v oblasti ekonómie v špecializácií regionálny rozvoj a európske štúdie . Pracovné skúsenosti má z oblasti marketingu,fundriasingu, manažmentu neziskových organizácií v UNDP, Eurocord-Slovakia, Nadácii pre deti Slovenska. Venuje sa výskumu v oblasti gender wage gap, rodovej rovnosti, rovnosti príležitostí na pracovnom trhu a cezhraničnej spolupráce. Má dve deti a riadi OZ FutuReg. Rada sa venuje svojim projektom v rámci EUprojekt, srdcovou záležitosťou je však Minority Kids.Má rada taliansku kuchyňu, cestovanie a organizovanie.

Back To Top