skip to Main Content
0917737076 info@minoritykids.sk
Coach Píše: Sebavedomie, Dieťa A Práca

Coach píše: Sebavedomie, dieťa a práca

Sebavedomie, dieťa a práca

“Cítim sa slabá, nemám sebavedomie, manžel má prácu v oblasti IT, ja som učiteľka a jeho prijem je viackrát vyšší ako môj, on má svoje hobby, ja som doma so synom, chcela by som sa vrátiť do školy, keď malý bude mat 2 roky, ale on stále hovorí , že sa  to “neoplatí”. Môžeme si v takomto prípade dovoliť škôlku? Má pravdu, že moja práca nie je dosť dobrá na to, aby sme platili súkromnú škôlku a mám počkať do 3 rokov dieťaťa? Čo mám robiť, aby som sama uverila, že mám hodnotu, ak nie pracovnú, tak aspoň ako matka? Niekedy sa cítim byt veľmi egoistická, že sa chcem vrátiť do práce, pritom môjho syna mám rada, len nenachádzam miesto doma a chcem mu to ukázať nejakým spôsobom, že aj ja mám svoju prácu. ” Anka

Dobrý deň Anka,

Váš list som rozdelila na dve časti. Najprv som ho čítala z hľadiska, čo hovorí list o Vás. Potom som si ho prečítala tak, aby som sa niečo dozvedela o vašom manželovi. Píšete o manželovi, že má dobre platenú prácu, až tak, že viacnásobne prevyšuje váš plat, ktorý ste mali naposledy. On vám hovorí, že sa neoplatí vrátiť do práce ako učiteľka, že z toho by ste nevedeli zaplatiť súkromnú škôlku. Vzápätí mu dávate aj pravdu v tejto otázke.

A teraz sa skúste spolu so mnou pozrieť na to, čo píšete o sebe. Píšete, že nemáte sebavedomie, že neviete, čo máte urobiť, aby ste sama uverila, že máte hodnotu (tak ako pracujúca žena alebo matka). Píšete, že syna máte rada, ale chceli by ste dokázať manželovi, že aj vy „máte prácu“ – máte hodnotu. Pozorne si prečítajte váš list, a keď sa dá, aj viackrát. A položte si niekoľko otázok pre seba: Je pravda, že nemáte sebavedomie?

Je pravda, že máte pocit, že nemáte žiadnu hodnotu? Pre koho je najdôležitejšie, aby ste bola spokojná so sebou? Hovorí sa, že naše okolie je vtedy najspokojnejšie, keď my sami sme spokojní. Keď je pre vás je dôležité vrátiť sa práce, a tým sa veľa vecí vyrieši, rozhodnite sa pre túto verziu. Treba si položiť ale aj otázku, ktorú aj vy spomínate: „čo sa oplatí?“.

Keď sa vy budete cítiť dobre v práci, budete kľudná a spokojná, tak sa oplatí dať dieťa aj do súkromnej škôlky. Ale keď vy budete mať výčitky svedomia, že ste maličké dieťa dali do škôlky len kvôli tomu, aby ste niekomu dokázali, že máte svoju hodnotu, tak neviem koľkí budú spokojní z vás ?

Skúste napísať pre seba, čo znamená pre vás hodnota, zmysle života, čo je pre vás dôležité, čo nie, aké sú vaše priority. Keď vy si budete istá v týchto otázkach, tak oveľa ľahšie sa vám bude komunikovať o tom všetkom s vašim manželom.

Budem veľmi rada, keď mi dáte časom vedieť, ako sa situácia u vás vyvinula. Prajem všetko dobré!

Back To Top