skip to Main Content
info@minoritykids.sk
Aké Mlieko Dávať Deťom?

Aké mlieko dávať deťom?

Ako je to vlastne s  mliekom? Je mlieko naozaj bohaté na vápnik ako to prezentujú v reklamách? Kedy začať dávať dieťaťu mlieko? Aké mlieko je pre neho najlepšie? Kravské, ovčie alebo kozie? Keď sa dieťa narodí, je pre neho materinské mlieko tou najlepšou a najprirodzenejšou výživou, ktorú mu matka vie poskytnúť. Ak to nejde, nastupuje náhrada materského mlieka.

Na trhu je veľa druhov mlieka, pri výbere toho najvhodnejšieho vám pomôže váš pediater. „Od tvojich štyroch mesiacov si bola odchovaná na domácom kravskom mlieku a si tu!“ zvykne hovorievať moja mama, keď ju napomeniem, aby deťom nerobila tak iniciatívne kakao. Naivne som si donedávna myslela, že túto chybu už mamičky nerobia, veď každá mama vie, že dieťa potrebuje predovšetkým materské mlieko a keď nie je, tak ho nahrádza umelé materské mlieko, určite nie kravské mlieko. Skoré zaradenie kravského mlieka do výživy dieťaťa môže u neho vyvolať koliku a v dospelosti rôzne zdravotné problémy.
Surové, certifikované organické mlieko je síce naozaj jednou z najzdravších potravín na svete a je naozaj vynikajúcim zdrojom bielkovín a vápnika, ale mlieko ktoré kupujeme v obchodoch alebo v automatoch na mlieko, nemajú nič spoločného so zdravým mliekom. Johnny Bowden, odborník na výživu, problematiku mlieka vysvetlil vo svojej knihe 150 najzdravších potravín na svete, kde uvádza, že surové, nepasterizované kravské mlieko je síce skvelé jedlo ako pre teliatka, tak aj pre človeka, ale iba za predpokladu, že tie kravy boli kŕmené iba trávou z pasienkov a nie antibiotikami, steroidmi alebo hormónmi. Dnes je veľmi ťažké takéto mlieko dostať, navyše je tu riziko kontaminácie mlieka rôznymi baktériami. Z týchto dôvodov surové mlieko vôbec neodporúčam zaraďovať do detskej výživy aspoň do šiestich rokov dieťaťa. Ovčie mlieko je síce výživnejšie ako kravské, je aj hustejšie, ale nepasterizované mlieko môže byť pre deti veľmi nebezpečné.
Spomedzi všetkých týchto spomínaných druhov mlieka je svojim zložením najviac podobné materskému mlieku kozie. Bielkoviny a tuky v kozom mlieku sú ľahšie stráviteľné ako v kravskom mlieku. Okrem toho má viac vápnika, draslíka, horčíka a niektorých vitamínov. Preto má kozie mlieko významnú úlohu v strave pri rekonvalescencii dospelých, ale aj pre deti. Platí tu pravidlo, že v obchodoch kupované pasterizované mlieko, ktoré má životnosť niekoľko mesiacov, stráca svoju výživovú hodnotu a z dobrého, kvalitného mlieka sa stane niečo, čomu hovoríme síce mlieko, ale s nulovou výživovou hodnotou.
Moje odporúčania sú preto nasledovné: kravské, ani iné živočíšne mlieko nepatrí do detského jedálníčka do troch rokov života. Do tohto obdobia môžeme podávať dieťaťu umelé mlieko určené podľa veku. Ak sa rozhodnete umelé mlieko vyradiť z jedálnička, nič sa nestane, dieťa v tomto veku už má všetky potrebné živiny z inej stravy. Živočíšne mlieka kupované v obchode majú nulovú výživnú hodnotu a nezabúdajme na fakt, že akú stravu, lepšie vyjadrené, aké lieky, užívajú tieto zvieratá.

Ak sa predsa len rozhodnete pre živočíšne mlieko, voľte kozie. Nájdite si chovateľa, ktorý chová doma kozu pre svoju vlastnú potrebu. Uprednostňujem rastlinné – kokosové mlieko, ale keď chce moja dcéra živočíšne, tak jednoznačne volím kozie.

Back To Top